Strategie zmiany kariery i znajdowania nowych możliwości
Kiedy mówisz sobie: „Muszę zmienić karierę”, nie jest to tylko „lot fantazji”. Z niedawnego badania przeprowadzonego w USA wynika, że ludzie są niezadowoleni ze swojej pracy.
Oczywiście wielu chciałoby zmienić pracę, ale co ich powstrzymuje? Czy oni nie wiedzą, jak to zrobić? Czy się boją? A może są zbyt leniwi, żeby spróbować?
Płynne przejście
Aby przejście było bardziej zrozumiałe i przygotowane, należy przeanalizować zasoby, którymi aktualnie dysponuje karierowicz, w kontekście możliwości ich wykorzystania w sytuacji przejścia i adaptacji do nowego miejsca.
Można do tego posłużyć się modelem 4S opisanym w teorii N. Schlossberg.
- Analiza sytuacji (Situation)
Najpierw musisz przeanalizować obecną sytuację. Co dzieje się teraz w życiu? W karierze? W relacjach ze współpracownikami? Jak dużo czasu to zajmuje? Czy było tak wcześniej?
- Wsparcie (Support)
Jaka pomoc jest potrzebna podczas przejścia? Czy istnieje teraz?
- Niezależność (Self)
Jakie zasoby materialne posiadam obecnie? Na jaki okres jest ten „spadochron”? Czy jestem psychicznie gotowy na zmianę (lęk, strach, stres vs pewność siebie, spokój, nastawienie na sukces)? Jaki mam potencjał zawodowy?
Potencjał zawodowy danej osoby zależy od:
- Cechy psychofizyczne osoby (skłonności i zdolności, zdrowie, wydajność);
- Cechy osobowe (potrzeby, zainteresowania, motywy, cechy osobiste);
- Kompetencje (kwalifikacje, ilość i jakość wiedzy, umiejętności i zdolności);
- Orientacje życiowe i zawodowe (wartości społeczne i zawodowe, poziom aspiracji).
- Strategia (Strategies)
Jaką strategię obierzemy w przypadku planowanych przejść (stopniową, z rozpoczęciem poszukiwań nowego miejsca bez zwolnienia, czy szybką)?
Analiza zasobów karierowicza planującego zmianę pozwala mu na kompleksową ocenę sytuacji. Jednocześnie czasami zdarza się, że po takiej analizie karierowicz decyduje się nie zmieniać pracy.
Jeśli ta metoda Ci odpowiada, to po ukończeniu wszystkich 4 punktów biegnij do serwisów wyszukiwania ofert pracy, aby znaleźć odpowiednią pracę! Aby było to prostsze niż kiedykolwiek – skorzystaj z wyszukiwarki i wpisz tam słowa kluczowe: praca Krzeszyce, pilnie pracuję dla web developera i tak dalej. Gwarantujemy Ci, że używając słów kluczowych, znajdziesz pracę, która Cię zainteresuje.
Szybkie przejście
E. Ibarra opisuje taką strategię. Wbrew obiegowej mądrości, że „najpierw trzeba zrozumieć, czego się chce, a dopiero potem działać”, Ibarra przekonuje, że wszystko należy robić dokładnie na odwrót. „Wiedza jest wynikiem działania i eksperymentów”. Przejście do nowej kariery nie jest gładką drogą do z góry określonej tożsamości, ale krętą ścieżką, po której próbujemy wielu możliwych ja.
Ibarra podaje schemat aktywnego odnawiania kariery, który wykorzystuje trzy metody „identyfikacji zawodowej”:
- Eksperymenty z nowymi rodzajami aktywności zawodowej. Zanurzenie się w nowym środowisku zawodowym powinno nastąpić natychmiast. Może to być staż, praca projektowa, dołączenie do firmy na dowolnym stanowisku, aby zapoznać się z nowym zawodem i odnaleźć w nim sens.
- Interakcja z nowym kręgiem znajomych. Zmiana kariery nie jest możliwa bez zmiany relacji, które odgrywają ważną rolę w naszym życiu zawodowym. Zmieniając karierę, konieczna jest zmiana kontaktów społecznych i zawodowych. To szansa na zbudowanie nowych więzi zawodowych, która daje nam możliwość dotarcia w obszar, który jest obecnie oddalony od nas i naszego zwykłego kręgu towarzyskiego. Co więcej, nasze znajome otoczenie często ostrzega nas przed drastycznymi zmianami w karierze i życiu.
- Szukaj sensu w tym, co się dzieje, w świetle pojawiających się możliwości. Tutaj wpływa to na głębokie znaczenia i wartości osoby, co powinno zbiegać się z nowym wyborem kariery. Dzięki temu będziesz miał okazję docenić swoją pracę i czerpać satysfakcję z jej wykonania.
Buduj karierę „w miarę swoich możliwości”
Każda osoba ma pewien talent, to znaczy, że określony rodzaj aktywności jest mu dany łatwo i prosto, a także sprawia wielką przyjemność. Być może jest to nauczanie, śpiewanie, projektowanie, uzdrawianie ludzi itp. Masz wiele mocnych stron, więc nie bój się dodać do swojej listy talentów tych umiejętności, za które otrzymujesz wiele komplementów. Jeśli wykorzystasz swoje umiejętności w codziennej pracy, będziesz mógł szybciej wspinać się po szczeblach kariery, a także otrzymywać wysokie wynagrodzenie.
Wniosek
Ustalenie optymalnej strategii przejścia pozwoli karierowiczowi zapewnić mu najodpowiedniejszą ścieżkę rozwoju zawodowego. Ścieżkę tę może zaplanować i przeprowadzić karierowicz samodzielnie lub w towarzystwie doradcy zawodowego, który zbuduje systematyczną pracę oraz ustali akcenty i priorytety w zmianie kariery.
Materiał promocyjny.