Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym etapem jest odbiór techniczny nieruchomości. Nie można wierzyć w to, że deweloper odda mieszkanie w idealnym stanie. Niestety prawie zawsze są rozmaite wady, większe lub mniejsze odchyłki od norm. Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, bo po otrzymaniu kluczy będzie już za późno na zgłoszenie przykładowo porysowanego parapetu, nierównej podłogi, braku kątów prostych. Odbiory mieszkań w małopolskim województwie to gwarancja wykrycia każdej usterki, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowca.

Uwaga na odchyłki podczas odbioru technicznego mieszkania

Trudno znaleźć idealne mieszkanie, które będzie wykonane w 100% zgodnie z projektem. Trzeba jednak zawsze dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z normą odchyłek w budownictwie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tynków. Muszą być one wykonane zgodnie z konkretnymi zasadami, przyjętymi wymaganiami technicznymi. Dopuszcza się przykładowo odchylenie od płaszczyzny do 5 mm na długości 2 m, odchylenie kąta prostego do 4 mm na każdy metr. Znaczenie ma także stan tynkowania, wygląd struktury, czy posiada ubytki i pęknięcia. Wszystko to powinno zostać wpisane do protokołu odbioru i zostać zniwelowane przez dewelopera w ciągu 30 dni. Dopuszczalne są odchyłki posadzki do nie więcej niż 5 mm w całym pomieszczeniu. Prześwity nie mogą mieć więcej niż 5 mm. Warto dokładnie zapoznać się z przyjętymi normami, które dotyczą odchyłek. Zweryfikować trzeba także, czy wysokość mieszkania jest prawidłowa we wszystkich pomieszczeniach. Należy dokładnie wymierzyć powierzchnię, przejrzeć trzeba się także stolarce okiennej, robotom malarskim.

Sprawne i szybkie odbiory mieszkania z fachowcem

Odbiór mieszkania w Łódzkim województwie przeprowadzony wraz z inżynierem to gwarancja wykrycia wszystkich i odchyłek. Badanie termowizyjne pozwala także na zdiagnozowanie zawilgoceń na sufitach i ścianach. Wynikają one z błędów wykonawczych i należy wpisać je do protokołu zdawczo-odbiorczego. Kamera termowizyjna wskaże także na mokre tynki, posłuży do określenia ułożenia ogrzewania podłogowego. Nie będzie trzeba zastanawiać się, czy rzeczywiście wszystkie rury zostały właściwie rozmieszczone. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pojawią się jakieś problemy z ogrzewaniem podłogowym, to konieczne będzie wiercenie posadzek i może nawet dojść do uszkodzenia instalacji. Warto skorzystać z usług fachowca przy odbiorze mieszkania ze względu na to, że dokona diagnozy mostków termicznych, określi przedmuchy w oknach itd. Zawilgocenia i mostki termiczne to prosta droga do powstawania chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady