Ścinanie, obróbka czy jakakolwiek inna praca z drewnem wymaga posiadania właściwego sprzętu. Oczywiście są nim pilarki. W tym tekście dowiesz się, jakie rodzaje pilarek znajdziesz w sklepach i do czego nadają się ich poszczególne modele.
Pilarki do cięcia drewna — budowa i zasada działania
Pilarki to grupa urządzeń powszechnie wykorzystywanych w stolarce, ogrodnictwie, pracach wykończeniowych, leśnych czy budowlanych. Pozwalają na szybką wycinkę drzew i obróbkę drewna, przyspieszając te czynności i czyniąc je bardziej precyzyjnymi. Obecnie piły ręczne (takie jak klasyczne piły ramkowe, otwornice czy czopnice) zostały niemal zupełnie wyparte przez pilarki mechaniczne, gdyż korzystanie z nich przyczynia się do oszczędzania czasu i wysiłku użytkownika. Ponadto dostępność rozmaitych rodzajów tych urządzeń umożliwia dopasowanie do konkretnych potrzeb, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.
W zależności od wariantu pilarki różnią się konstrukcją, jednak zasada ich działania jest podobna. Polega ona na wprawieniu w ruch ostrza roboczego (brzeszczota) za pomocą siły silnika. Natomiast takie aspekty jak moc pilarki, jej budowa i kształt brzeszczota sprawiają, że urządzenia te mają wiele zastosowań, dając możliwość cięcia drewna, metalu, a nawet tworzyw sztucznych.
Rodzaje zasilania pilarek
Ważnym elementem każdej pilarki jest jej silnik, a dokładnie sposób jego napędzania. Wyróżniamy:
- Pilarki akumulatorowe – są to wydajne urządzenia o średniej mocy, zazwyczaj przeznaczone do użytku domowego. Cechuje je niska cena i możliwość wykorzystania w różnych miejscach. Czas pracy ograniczony jest stopniem naładowania akumulatora, stąd też lepiej sprawdzą się w czynnościach krótkotrwałych i sporadycznych. Sporą zaletą jest stosunkowo niski poziom hałasu, natomiast minusem — konieczność ładowania baterii.
- Pilarki elektryczne – jak wszystkie urządzenia elektryczne wymagają stałego dostępu do źródła prądu, jednak doskonale nadają się do wszelkich prac przydomowych i warsztatowych. Są cichsze i lżejsze od spalinowych, jak również mają od nich nieco mniejszą moc. Warto wiedzieć, że piły elektryczne tarczowe radzą sobie nie tylko z obróbką drewna, ale również ceramiki, betonu czy metali.
- Piły spalinowe – do najsilniejszych pilarek należą te z silnikiem spalinowym. Pozwalają ścinać grube drzewa i ciąć naprawdę twarde materiały. Nie ogranicza nas również konieczność dostępu do prądu. Natomiast potrzebna będzie nam benzyna i specjalny olej smarujący silnik (zazwyczaj piły wyposażone są w silnik dwusuwowy). Minusem jest ich wyższa cena i fakt, że emitują spaliny, co sprawia, że nie powinny być używane w pomieszczeniach zamkniętych.
Najpopularniejsze rodzaje pilarek mechanicznych
Najbardziej szczegółowym podziałem pilarek do drewna i innych materiałów jest skategoryzowanie ich ze względu na budowę i zastosowanie piły. Jakie pilarki znajdziemy w sklepach? Przyjrzyjmy się poszczególnym opcjom.
Pilarki tarczowe
Piły tarczowe to jedne z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych urządzeń służących do cięcia różnego rodzaju surowców (drewno, materiały drewnopochodne, ceramika, metale). Nazwa pochodzi o rodzaju zastosowanego w nich ostrza, które ma kształt koła zakończonego ostrymi zębami. Silnik wprowadza zębate ostrza w ruch obrotowy, sprawiając, że te z łatwością „wgryzają się” w powierzchnię, precyzyjnie ją przecinając. Zazwyczaj stosowane są piły tarczowe z napędem elektrycznym, jednak istnieją również modele akumulatorowe, a nawet spalinowe.
Szczególnie polecane są pilarki tarczowe Festool, które z pewnością są wszechstronne i przydadzą się każdemu majsterkowiczowi.
Rodzaje pilarek tarczowych
Istnieje kilka klasyfikacji pilarek tarczowych, jedną z nich jest podział ze względu na metodę używania. Wyróżniamy w nim piły ręczne, czyli narzędzia wymagające podczas pracy siły rąk oraz piły stołowe, które na stałe umieszczone są w blacie stołu roboczego. Te pierwsze są bardzo uniwersalne i możemy je z łatwością transportować i używać w różnych miejscach, natomiast te drugie zazwyczaj znajdują zastosowanie w warsztatach i pracowniach, kiedy ważna jest wysoka precyzja cięcia. Piły stołowe, dzięki prowadnicom, zdecydowanie najlepiej radzą sobie podczas wykonywania wzdłużnych i poprzecznych cięć na różnych płaszczyznach.
Pilarki tarczowe mogą być również dzielone ze względu na rodzaj tarczy, która może być uniwersalna lub specjalistyczna (przeznaczona dla konkretnych materiałów). Główną rolę odgrywają zęby piły, czyli ich wielkość i kształt, a także specjalne powłoki (np. popularna piła widiowa).
Ukośnice — Piły kątowe
Piły kątowe to specjalny rodzaj pił tarczowych, które znajdują zastosowanie głównie w profesjonalnej stolarce, umożliwiając najwyższą precyzję cięcia poprzecznego. Podczas pracy mamy możliwość regulacji kąta nachylenia piły, dzięki czemu perfekcyjnie dopasujemy do siebie poszczególne kawałki materiału. Ponadto urządzenia te nadają się do docinania wąskich elementów.
Pilarki łańcuchowe
Ten rodzaj pilarek używany jest głównie do ścinania drzew, cięcia gałęzi czy obróbki drewna opałowego. Zasada ich działania opiera się na napędzeniu łańcucha zakończonego zębami, który porusza się po podłużnej prowadnicy. W zależności od mocy i wielkości prowadnicy piły łańcuchowe są w stanie ścinać nawet grube drzewa o twardej strukturze. Najczęściej spotykane są piły spalinowe, ale nie mniej popularne są także urządzenia elektryczne, które można wykorzystać do amatorskich prac przydomowych (np. pielęgnacji drzew i krzewów).
Pilarki taśmowe
Piły taśmowe należą do mniej popularnych urządzeń wykorzystywanych głównie w pracach warsztatowych. Istnieją modele ręczne, jak i stołowe (montowane stacjonarnie). Wyposażone są w wąską, zębatą taśmę, która wprowadzona w ruch jest w stanie poradzić sobie z metalowymi prętami czy średniej wielkości bloczkami drewna. Ten rodzaj piły jest lekki i świetnie sprawdzi się podczas budowy.
Wyrzynarki
Wyrzynarka to niewielkie, jednak bardzo funkcjonalne urządzenie przydatne podczas prac montażowych i remontowych, jak również produkcji mebli. Umożliwia precyzyjne cięcie płyt OSB i gipsowych, a także sklejek i desek. Wyposażona jest w krótki brzeszczot poruszający się z dużą mocą w górę i w dół, dzięki czemu nadaje się do wycinania otworów o różnych kształtach i wielkościach (np. na puszki elektryczne o kolistym kształcie). Ponadto z łatwością zmienimy kierunek i głębokość cięcia, w zależności od doboru długości brzeszczota.
Pilarki szablaste
Podobną zasadą działania cieszą się piły szablaste, które imitują pracę niegdysiejszych pił ręcznych. Zakończone są krótkim brzeszczotem wykonującym ruchy posuwisto-zwrotne, umożliwiające precyzyjne przycięcie wielu materiałów. Mają szerokie zastosowanie w pracach stolarskich, ślusarskich, a nawet mechanicznych. Należą do urządzeń stosunkowo lekkich i łatwych w obsłudze.
Pilarki kombinowane
Są to pilarki łączące w sobie dwa urządzenia (lub więcej), np. piła szablasta z funkcją wyrzynarki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki?
Niezależnie od tego, czy kupujesz pilarkę tarczową, łańcuchową, czy jakąkolwiek inną, koniecznie sprawdź jej parametry techniczne, czyli:
- moc silnika,
- wagę pilarki,
- poziom generowanego hałasu,
- przeznaczenie do konkretnych materiałów,
- wielkość zębów.
Zbyt słaba lub niedopasowana do konkretnego celu pilarka sprawi, że Twoja praca będzie nieefektywna, a urządzenie może nawet ulec uszkodzeniu. Pamiętajmy też o kwestiach bezpieczeństwa — w końcu na szali stawiamy nasze zdrowie, a nawet życie. Dlatego przed zakupem koniecznie dokładnie przemyślmy to, do jakich prac mamy zamiar używać piły. Być może będziemy potrzebować więcej niż jednego urządzenia.