Przymierzając się do remontu, szybko się zorientujemy, że mamy niesamowity wybór materiałów wykończeniowych. I nawet jeśli zależy nam na czymś oryginalnym, co pozwoli uzyskać niebanalny efekt, propozycji nie zabraknie. Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie mamy do dyspozycji, jest turkusowa mozaika.

Wygląd płytek ceramicznych na przestrzeni lat ewoluował, podobnie zresztą jak ich zastosowanie. Teraz układa się je nie tylko w łazience, ale też kuchni, przedpokoju, a nawet salonie. Są do wyboru w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnych kształtach. Zachęca to do poszukiwania swojego własnego stylu i stworzenia niecodziennego wystroju. Dzisiejsze płytki są nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle dekoracyjne. Wystarczy spojrzeć na to, co oferuje mozaika turkusowa. Już sam jej kolor nie jest zbyt często spotykany, a w połączeniu z ciekawym kształtem płytek, jakie ją tworzą, stanowi fenomenalną ozdobę.

Przy jakich wystrojach warto postawić na mozaikę turkusową?

Turkus jest kolorem kojarzącym się z morzem i lazurowym wybrzeżem. Z tego względu będzie dobrym uzupełnieniem wnętrz, które swoim klimatem mają nawiązywać właśnie do morza. Najczęściej w takim kontekście turkusowe płytki układa się w łazience. Jednak są one dobre również do kuchni. Będą uzupełniać aranżację marynistyczną, orientalną i marokańską. Jeżeli zgrabnie dopasujemy pozostałe elementy wykończeniowe i wyposażenie, to poczujemy się jak na wycieczce do któregoś z krajów basenu Morza Śródziemnego.

Nie znaczy to jednak, że w każdym wystroju turkus to skojarzenie wody. Czasem może to być kontrast dla innych barw, akcent dodający charakteru. W taki sposób możemy spojrzeć na turkusowe płytki, kiedy będziemy tworzyć aranżację nowoczesną albo rustykalną.

Co pasuje do turkusowych płytek?

Ponieważ turkus jest dość mocną barwą, decydując się na niego, musimy zachować ostrożność podczas doboru pozostałych kolorów. Najbezpieczniej skoncentrować się na odcieniach stonowanych. Przy stylu greckim, marokańskim i marynistycznym turkusowe płytki będą dobrze wyglądać z bielą i brązem. Jeżeli natomiast chcemy wykorzystać mozaikę do stworzenia kuchni eleganckiej i w stylu glamour, to wybierzmy turkusowe płytki z połyskiem i meble matowe w kolorze czarnym. Do wnętrza rustykalnego sięgnijmy płytki i po drewniane meble.

O czym trzeba pamiętać?

W zależności od tego, jak ustawne mamy mieszkanie, czy kuchnia i łazienka są od strony południowej, czy północnej, turkusowe płytki będą wyglądać inaczej. W słonecznym wnętrzu nabiorą nieco ciepła, natomiast przy ciemniejszych pomieszczeniach wydadzą się chłodniejsze. Istotną kwestią jest oświetlenie. Przyjemniejszy klimat uzyskamy, kiedy oświetlenie dodatkowe będzie mieć ciepłą barwę.

Pamiętajmy też o tym, że turkus nie powinien być dominującym kolorem w pomieszczeniu. Jest zbyt intensywny. Powinniśmy go łączyć z innymi delikatniejszymi barwami, o czym już wspomnieliśmy. Tak samo nie układamy tych samych płytek na ścianie i podłodze. Na ścianie może być mozaika z połyskiem i matowa, w zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt. Natomiast na podłodze lepiej postawić na płytki antypoślizgowe.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie