Jak Nowy Polski Ład wpływa na prowadzenie firmy?
Polski Ład to projekt legislacyjny, który został wprowadzony w życie w styczniu 2022 roku. W marcu 2022 roku ukazał się projekt ustawy, której celem jest poprawienie przeoczonych wcześniej błędów. Polski Ład 2.0 (albo Nowy Polski Ład) ma wejść w życie w lipcu 2022 roku, przy czym duża część jego zapisów ma działać wstecz, tj. od stycznia 2022 r. Co to oznacza dla podatników? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!
Jakie ogólne zmiany podatkowe dla przedsiębiorców wprowadza Nowy Polski Ład?
Głównym założeniem Polskiego Ładu, który wszedł w życie w styczniu 2022 roku, było wprowadzenie uproszczeń w systemie podatkowym, a także udzielenie wsparcia oraz ulg podatkowych osobom fizycznym i przedsiębiorstwom. Nowy Polski Ład ma uszczelniać nowe prawo podatkowe oraz pozbawiać go przeoczonych wcześniej przez ustawodawcę błędów. Co zatem zmieni się od lipca 2022 roku?
Najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w Nowym Polskim Ładzie lub podtrzymane z Polskiego Ładu to:
- podniesienie z 8.000 do 30.000 zł kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych (bez względu na źródło lub źródła przychodów oraz wysokość kosztów ich uzyskania) i przedsiębiorstw rozliczających się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej;
- obniżenie podatku PIT z dotychczasowych 17% do 12% na skali podatkowej;
- ulga na powrót, polegająca na zwolnieniu od podatku PIT przychodów z pracy na etacie, z umów zlecenia zawartych z firmą oraz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – dotyczy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa Unii Europejskiej bądź osób posiadających Kartę Polaka, które po 31 grudnia 2021 r. przeniosły swoje miejsce zamieszkania na terytorium Polski po co najmniej 3-letnim pobycie za granicą;
- zniesienie prawa do odliczania od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne;
- zniesienie limitu przychodów dla przedsiębiorstw chcących korzystać z estońskiego CIT-u oraz umożliwienie korzystania z tego sposobu opodatkowania przez spółki komandytowe, proste spółki akcyjne oraz spółdzielnie.
Oprócz tego wprowadzono zmiany zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Nowe zasady są uzależnione od przyjętej formy opodatkowania.
1. Skala podatkowa
Składka zdrowotna wynosi 9%, nie można jej odliczyć od podatku ani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
2. Podatek liniowy
Składka zdrowotna wynosi 4,9% i można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu do wysokości 8.700 zł w skali roku.
3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Podatek ryczałtowy może być liczony od kwoty przychodu pomniejszonej o połowę wartości zapłaconych składek zdrowotnych. W zależności od wysokości rocznych przychodów składka zdrowotna wynosi 60% (do 60.000 zł), 100% (do 300.000 zł) lub 180% (powyżej 300.000 zł) przeciętnego wynagrodzenia.
4. Karta podatkowa
Składka zdrowotna wynosi 9% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie można jej odliczyć od podatku.
Jak prowadzić firmę w warunkach Nowego Polskiego Ładu?
Przytoczone wyżej dane to tylko część zmian, które zostały wprowadzone do prawa podatkowego na mocy Polskiego Ładu i Nowego Polskiego Ładu. Oba te dokumenty liczą łącznie około 800 stron maszynopisu i nie jest wykluczone, że system podatkowy w Polsce będzie zmieniany dalej.
Aby nie dać się zaskoczyć kolejnymi ustawami i rozporządzeniami, warto na bieżąco śledzić informacje pojawiające się w witrynach rządowych. W tym celu należy zaopatrzyć się w szybkie łącze internetowe, np. internet dla firmy bez umowy od UPC.
Korzystanie z usług sprawdzonego dostawcy wiąże się z szeregiem ważnych z punktu widzenia przedsiębiorstwa benefitów. Należą do nich m.in.:
- niezawodny internet światłowodowy o prędkości nawet do 1 Gb/s;
- możliwość korzystania z systemu Inteligentne Wi-Fi, który automatycznie optymalizuje jakość sygnału;
- nowoczesny modem z funkcją automatycznego przełączania się między pasmami 2.4 GHz i 5 GHz;
- gwarancja reakcji na awarię w ciągu 6 godzin od jej zgłoszenia;
- możliwość korzystania z zapasowej sieci mobilnej w przypadku utraty sygnału w kablu koncentrycznym.
Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji na zmiany pojawiające się w systemie podatkowym każdy przedsiębiorca może w porę dostosować swój biznes do nowych warunków. Jednym ze sposobów na optymalizację podatkową jest zmiana systemu rozliczania dochodów/przychodów firmy. Alternatywą może być np. zmiana formy prawnej działalności gospodarczej (np. z JDG na spółkę).