Chcesz kupić wannę? Jeśli tak, masz do wyboru nie tylko niezliczone wręcz kształty misy, lecz także różne rozmiary. Wiedz, że wysokość wanny jest kluczowa dla komfortowego korzystania z niej. Jak zatem dostosować ją do oczekiwań domowników?
Zarówno wanny wolnostojące, jak i modele do zabudowy mają swoich zagorzałych zwolenników. Te dwa na pozór odmienne typy wanien mają jednak cechę wspólną – należy dopasować ich wysokość. Rzutuje ona na design wnętrza łazienki, a jednocześnie mocno wpływa na komfort podczas kąpieli. Standardowa wysokość wanny nie przekracza zazwyczaj 60 centymetrów, co nie znaczy, że nie uda ci się znaleźć modeli wyższych i niższych. Przekonaj się, jak dostosować wysokość wanny do swoich warunków fizycznych i oczekiwań reszty domowników.
Domowa wanna – wysokość krawędzi a głębokość misy
Na początku musimy rozróżnić dwa parametry. Pierwszy to odległość między podłogą a krawędzią boczną. Drugim jest zaś głębokość między krawędzią a spodem wanny. Nie można mylić ze sobą tych parametrów, bo opisują zupełnie różne wartości. Głębokość wanny jest niezmienna – bez względu na to, jak wysokie są nóżki lub gdzie ustawiona jest zabudowa, parametr ten pozostaje taki sam.
Czy da się ustawić wysokość wanny?
Inaczej jest z wysokością wanny, którą można modelować. Oczywiście, o wiele łatwiej będzie jeśli wyposażysz się w niewysoką wannę i umieścisz ją na dłuższych nóżkach. Niezbyt prosto jest bowiem bardzo wysoki model zmieścić w posadzce. W pewnych warunkach można to zrobić, ale to przedsięwzięcie wymagające prac o szerszym zakresie.
Wysokość montażu wanny – jak odpowiednio ją ustalić?
Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, jaki typ wanny wybierasz – wolnostojącą czy do zabudowy. Dlaczego ma to znaczenie? Egzemplarze pozbawione obudowy mają widoczne ozdobne nóżki, których wielkość decyduje o tym, jaka będzie ostateczna wysokość wanny. Ich rozmiar zazwyczaj waha się w przedziale 11-18 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w większą podstawę i umieścić cały model nieco wyżej. W tego typu wannach nie ma w zasadzie innej możliwości, by dobrać wysokość.
Wysokość wanny do zabudowy
Nieco inaczej jest w produktach przeznaczonych do zabudowy. Wanny narożne lub przyścienne możesz umieścić na specjalnym stelażu, który będzie stanowił ruszt podtrzymujący. Wysokość wanny w zabudowie też jest uzależniona od wysokości nóżek, jednak ich wysokość nie jest kluczowa. Zazwyczaj materiałem do wykonania podpory dla misy są profile, które kołkuje się do ścian i podłogi. Pamiętaj, że taka konstrukcja musi utrzymać ciebie, ciężar wanny i sporo wody, co razem daje ciężar przekraczający niejednokrotnie 150-200 kg.
Montaż wanny – wysokość stelaża
Odległość standardowa dla wysokości wanny to 60 centymetrów. Właśnie taki parametr jest odpowiedni dla osób niskich i wysokich. Zazwyczaj producenci decydują się na takie rozwiązanie, by wysokość dopasować także do osób starszych i dzieci. Wannę do zabudowy, można umieścić wyżej. Trzeba tylko podnieść nóżki lub zaprojektować pod nie odpowiednią podstawę.
Wysokość wanny narożnej i przyściennej – co jeszcze uwzględnić?
Ustalając wysokość wanny łazienkowej, weź pod uwagę to, że nie wymienia się jej tak często, jak innych elementów wyposażenia mieszkania. Zazwyczaj użytkowanie jej trwa kilkanaście lat, a co za tym idzie – konieczne jest, abyś wziął pod uwagę kilka czynników:
- obecność osób starszych;
- liczbę użytkowników wanny;
- wzrost domowników.
Jeżeli w domu przebywają osoby starsze, to czy korzystanie z wysokiej wanny nie będzie dla nich uciążliwe? Czy mieszkasz sam i jesteś jedynym użytkownikiem łazienki? Jeżeli nie, to czy warunki fizyczne wszystkich domowników pozwalają na skorzystanie np. z wysokiego modelu? To bardzo ważne, by podczas wyboru produktu pomyśleć nad tymi zagadnieniami. Będziesz mógł uzyskać odpowiedź, jaka wysokość wanny okaże się najlepsza w twoim przypadku. Przemyśl sprawę, aby nie okazało się, że za kilka lat trzeba będzie znowu robić remont.
Kiedy i jak da się zmniejszyć wysokość wanny łazienkowej?
Załóżmy, że zamierzasz zakupić wysoką wannę o krawędzi ponad 60 centymetrów, jednak nie chcesz, by była ona aż tak wysoka. Jest kilka sposobów, które pozwolą ci ją obniżyć. Pierwszym jest montaż niższego syfonu, który umożliwi obniżenie nóżek w twoim modelu o dodatkowych kilka centymetrów. To zabieg dosyć często stosowany przez osoby, które chcą mieć jednocześnie głęboką misę, ale nie drastycznie wysoką wannę.
Wgłębienie w posadzce lub stropie
Aby wysokość zabudowy wanny była niższa, możesz też wykonać dodatkowe wgłębienie w posadzce lub stropie. W ten sposób zyskasz dodatkowe centymetry, jednak zabieg ten obarczony jest sporym nakładem pracy i kosztów. Koniecznie do tego jest skuwanie podłogi, a także zmiana prowadzenia rur odpływowych, by zachować w nich spadek. Często nie ma to sensu z punktu widzenia ekonomicznego.
Gdzie można bez problemu obniżyć wannę?
Takiego zabiegu nie da się też zazwyczaj przeprowadzić w bloku. Dlatego obniżenie wysokości wanny stosuje się głównie w domach jednorodzinnych. Najłatwiej jest to zorganizować w domach drewnianych, gdzie pod warstwą płytek znajdują się deski lub płyty. Te elementy konstrukcji można odkręcić i zamontować ponownie bez większych strat.
Wysokość baterii nad wanną – jak ustawić ją optymalnie?
Sama wysokość wanny to jedna rzecz, ale kolejnym czynnikiem, który wpływa na komfort korzystania z niej jest umiejscowienie baterii. Tutaj możliwości jest kilka, a decyzję powinieneś podjąć na podstawie tego, w jaki sposób najczęściej wykorzystujesz wannę.
Wysokość baterii przy klasycznym korzystaniu z wanny
W standardowych rozwiązaniach, gdzie wanna służy do kąpieli w pozycji horyzontalnej, wysokość baterii nad wanną powinna wynosić maksymalnie 18 centymetrów. Jeśli chcesz uniknąć obijania słuchawki prysznicowej o krawędzie wanny, bateria nie powinna znaleźć się niżej niż 11 centymetrów od niej. Zależy to oczywiście od konkretnego modelu, ponieważ na rynku można spotkać różne ich rodzaje. Są czasem bardzo rozbudowane egzemplarze, ale można znaleźć też baterie podtynkowe, które zabierają mniej miejsca. Przyjmuje się więc, że bateria może znajdować się na wysokości mniej więcej 60 centymetrów nad podłogą
Wysokość wanny w funkcji prysznica
Nieco inaczej jest w momencie korzystania z wanny jako prysznica. Montując parawan nawannowy, możesz nieco podnieść baterię, ponieważ korzystanie z niej w pozycji stojącej będzie bardzo niewygodne. Na to, na jakiej wysokości bateria wannowa powinna być zainstalowana, ma wpływ wzrost poszczególnych domowników. W niektórych przypadkach, gdy są oni niewysocy, można trzymać się tym samych zasad, co w przypadku typowej baterii wannowej.
Dostosuj długość węża do sposobu kąpieli
Nie zapomnij o tym, by właściwie dobrać długość węża do najczęstszej pozycji przyjmowanej w wannie. Jeśli nie zdecydujesz się na rozwiązanie 2w1 w formie prysznica, najlepiej gdy wąż będzie niezbyt długi. Inaczej będzie w przypadku kąpieli w pozycji stojącej.
Wysokość zabudowy wanny a inne kluczowe parametry
Oczywiście, nie tylko wysokość wanny odgrywa istotną rolę. Aby korzystanie z niej było komfortowe, odpowiednia powinna być też jej szerokość i długość. Są to wymiary, które w wielu przypadkach zależą od miejsca instalacji egzemplarza. Jeśli przestrzeń na wannę jest ograniczona, warto wybrać taki model, który zmieści się bez nadmiernego luzu. Pozostałe miejsce i tak będzie można wykorzystać tylko na zabudowę lub wygospodarowanie kilku półeczek np. na ręczniki i kosmetyki.
Wymiary wanny a dostępne miejsce
W przypadku gdy miejsce cię nie ogranicza, możesz zaszaleć z wyborem wanny. Standardowe jej wymiary to 70 × 140 cm lub 70 × 170 cm. Szerokość nie przekracza raczej 100 cm, a długość 200 cm. Wymiary determinują pojemność, więc jeśli zależy ci na sporej ilości wody w wannie, wybierz większe rozwiązania.
Wysokość wanny musisz dobrać do wzrostu domowników i ewentualnych przyszłych potrzeb. Pamiętaj, że właściwy wybór przełoży się to na komfort korzystania z niej. Na rynku możesz znaleźć mnóstwo modeli wanien, więc ich wybór nie powinien stanowić problemu. Chociaż zazwyczaj są białe, to raczej nie kolor, ale ich kształt determinuje, jakiego stylu nabierze łazienka po montażu wyczekiwanego egzemplarza.