suchy beton

Jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, zaraz obok tradycyjnej zaprawy cementowej, jest suchy beton. Do jego produkcji nie wykorzystuje się innych składników, jednak konsystencja i proporcje różnią się znacząco. Sprawdź, jak go zrobić!

Klasa wytrzymałościowa betonu w dużej mierze uzależniona jest od ilości wody wykorzystanej do przygotowania zaprawy. Im mniej jej będzie, tym lepsze właściwości mrozoodporne, wytrzymałościowe i kurczliwe wykazuje produkt. Suchy beton ma bardzo niską zawartość wody w mieszance, przez co jego konsystencja jest wręcz sypka. Skoro nie można go w tradycyjny wylewać, to, do jakich prac może zostać wykorzystany?

Suchy beton – proporcje potrzebne do stworzenia

Kiedy zamówisz gotowy produkt, nie będziesz zastanawiał się, jakie składniki w nim występuje. Mówisz jedynie o tym, jakiej powinien on być klasy, w zależności od jego wykorzystania. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy samodzielnie produkujesz beton półsuchy lub suchy. Potrzebna ci będzie do tego betoniarka, kastra lub taczka.

Jak uzyskać suchy beton?

Dlaczego taka praca jest obarczona ryzykiem? Jeśli nie masz doświadczenia w przygotowywaniu mieszanek betonowych uzyskanie właściwej konsystencji może nie być łatwe. Cement występuje zwykle w workach o pojemności 25 kg, dlatego pokażemy proporcje dla uzyskania betonu klasy B10, czyli najczęściej wykorzystywanego do prac budowlanych:

  • 25 kg cementu;
  • 19,7 l wody;
  • 110,5 kg piachu;
  • 161,8 kg kruszywa.

Bardzo ważne jest, by trzymać się powyższych proporcji. Jeśli je zachowasz, przełoży się to na wytrzymałość betonu.

Suchy beton w workach – właściwości mieszanki

Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych mieszanek w workach, gdy chcesz samodzielnie przygotować beton. Taki suchy beton wymaga jedynie dodania do niego odpowiedniej ilości wody określonej zazwyczaj przez producenta cementu. Powinna być ona widoczna na opakowaniu. Gdzie możesz zastosować taki beton wykonany samodzielnie lub przez betoniarnie?

Suchy beton pod kostkę i jego cechy

Przede wszystkim pamiętaj, że taka mieszanka jest przygotowywana głównie na podbudowy i wszędzie, gdzie będzie miała stały kontakt z gruntem. Służy więc do stabilizowania podłoża przed wykonaniem kolejnych prac. Przykład to suchy beton pod kostkę, który jest bardzo chętnie wykorzystywany przed układaniem jej na placach, chodnikach i podjazdach. Pobiera on bowiem niezbędną wilgoć do wiązania właśnie z gruntu.

Do szczególnych cech suchego betonu należy jego kruchość. Da się to zauważyć po jego wyschnięciu. Nie ma to jednak zbyt dużego znaczenia dla podbudowy, ponieważ zazwyczaj jest jedynie warstwą stabilizującą grunt, na której stawia się kolejne elementy.

Sucha wylewka – jak ją pielęgnować?

Każdy beton po wylaniu powinien być odpowiednio traktowany, by nie doszło do zbyt szybkiego wysychania i pęknięć. Osłabienie współczynnika wytrzymałości wiąże się też z pozostawieniem w nim nadmiernej ilości pęcherzyków powietrza. Co więc zrobić, by suchy beton na posadzki stworzył odpowiednie podłoże?

Jak postępować z suchym betonem krok po kroku?

Pierwsza rzecz to trzymanie się proporcji jego przygotowania. Po wylaniu (a raczej wysypaniu go) na odpowiednie miejsce należy zagęścić go przy użyciu wibratora powierzchniowego lub wgłębnego. Najczęściej jednak służy do tego listwa wibracyjna przystosowana do szerokości wylewki. Po zagęszczeniu i wyrównaniu konieczne jest nawadnianie posadzki, by umożliwić jej prawidłowo przebiegający proces wiązania. Warto więc zraszać beton wodą pamiętając, by strumień nie był zbyt gwałtowny i nie spowodował zagłębień w posadzce.

Ile to jest kubik betonu i ile waży?

Kubik to określenie pojemności oznaczające 1 m3 substancji. Ile waży kubik betonu? Jest to uzależnione od jego klasy, ponieważ stworzenie konkretnej mieszanki jest związane z ilością użytych składników. Dla przykładu, suchy beton pod kostkę (proporcje znajdziesz we wcześniejszej części artykułu) to około 2400 kg/m3. Zrobienie samodzielnie takiej ilości betonu potrzebnego pod kostkę brukową lub posadzkę może być niemałym wyzwaniem, więc o wiele lepiej jest zamówić go w betoniarni. Jaki jest to koszt?

Suchy beton – cena towaru

Na ostateczny koszt produktu mają wpływ różne czynniki. Zaliczają się do nich:

  • odległość od betoniarni do miejsca budowy;
  • klasa betonu;
  • wynajęcie pompy.

Najtańszy okazuje się beton klasy 7,5, który ma najniższy stopień wytrzymałości na ściskanie po związaniu. Jego uśredniona cena to około 185/190 zł. Jeśli jednak interesuje cię suchy beton B15, jego cena za 1 m3 to około 230-250 zł. Samodzielne urobienie takiej ilości zaprawy będzie kosztowało oczywiście mniej, bo mniej więcej 200 zł, jednak zajmie o wiele więcej czasu.

Czy półsuchy beton można rozwadniać?

Lepiej będzie, jeśli nie zaryzykujesz takich eksperymentów. Dodanie większej ilości wody niż przewidywana oczywiście zmieni konsystencję. Będzie nieco łatwiejsza do wyrównania i zagęszczenia, jednak diametralnie też pogorszą się jej właściwości. Współczynnik wodno-cementowy powinien występować w granicach wartości 0,5. Zaburzenie tego parametru spowoduje, że suchy beton okaże się mało wytrzymały, nieodporny na mróz i będzie pękał przez zwiększoną skurczliwość.

Wybierz zraszanie po aplikacji suchego betonu

Dlatego zaleca się wykorzystywanie określonej w proporcjach ilości wody, a późniejsze obfite zraszanie celem pielęgnacji zaprawy po zaaplikowaniu. Jeżeli natomiast okaże się, że przywieziony na budowę beton nie ma oczekiwanej konsystencji, możliwe jest jego uplastycznienie odpowiednimi preparatami. Nie wpływają one na wytrzymałość betonu.

Jak widzisz, suchy beton może być rozrobiony przez ciebie samodzielnie. Musisz tylko trzymać się wytyczonych proporcji, aby jego trwałość okazała się zadowalająca. Jeśli nie jesteś przekonany, czy zrobisz wszystko właściwie, możesz zapłacić nieco więcej. Będziesz miał jednak pewność, że suchy beton wytrzyma obciążenia.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Budowa