Jakie pręty zbrojeniowe służą do montażu zbrojenia konstrukcji betonowych?
Beton jest materiałem wytrzymałym, lecz dosyć kruchym. Dlatego wzmacnia się go odpowiednimi dodatkami, uszlachetnia, by był odporny na działanie wody i izoluje od czynników zewnętrznych. Jednak to pręty zbrojeniowe odgrywają w nim decydującą rolę. Dlaczego?
Bez względu na konstrukcję, pręty żebrowane przykrywa się mieszanką betonową. Ich przekrój i gęstość oraz kształt zbrojenia uzależnione są od projektu i wymagań nośnych. Najczęściej wzmacnia się w ten sposób:
- ławy fundamentowe;
- słupy konstrukcyjne;
- podciągi;
- nadproża;
- stropy;
- wieńce skośne;
- schody;
- filary.
Samo zbrojenie może występować w różnych kształtach, które nie są przypadkowe.
Ile waży pręt zbrojeniowy – fi 16, 12, 8 i 6?
Wymienione powyżej średnice prętów zbrojeniowych są umieszczone celowo. To najczęściej stosowane elementy stalowe podczas realizacji projektów domów jednorodzinnych. Dlatego bardzo często inwestorzy są zainteresowani tym, jaka jest waga prętów zbrojeniowych i przede wszystkim ich cena. Dokładne zestawienie ciężaru zostało przedstawione w poniższej tabeli.
Do czego przydaje się wiedza o tym, jak ciężkie są pręty zbrojeniowe? Przede wszystkim, projektant obiektu musi ją posiadać, aby nie stworzyć zbyt ciężkich elementów nośnych budynku. Ma to znaczenie szczególnie w nadprożach, które muszą przenieść większe obciążenie niż pozostałe elementy konstrukcyjne.
Jak obliczyć masę prętów zbrojeniowych?
Poza tym, masa prętów zbrojeniowych przydaje się do obliczenia, jak ciężka będzie konkretna belka. Dla przykładu – powiedzmy, że wieńcem na ścianie twojego nowego domu jest konstrukcja o przekroju kwadratu o długości 10 mb złożona z narożnych prętów fi 12 i strzemion (jarzemek) fi 6 o długości 110 cm rozmieszczonych co 30 cm. Jak ciężka będzie ta belka? Do jej stworzenia potrzebujesz 40 mb prętów fi 12, co daje 35,6 kg. Do tego 9 lub 10 strzemion, które dają w całości 11 mb, czyli 2,42 kg. Pręty budowlane użyte do konstruowania tej belki będą zatem ważyły ok. 38 kg.
Pręty zbrojeniowe – cena elementów
Zakup zbrojenia to jedno z pierwszych zadań, jakie musisz wykonać jako inwestor zaraz po zamówieniu kruszywa, cementu, koparki i usług geodezyjnych. W tym przypadku masz jednak do wyboru dwie opcje: kupić jedynie pręty zbrojeniowe lub zamówić gotowe zbrojenie stalowe. Różnica jest oczywista, a ma związek z czasem, który można poświęcić na przygotowywanie ścian lub ław, zamiast zajmować się tworzenie zbrojenia.
Zakup prętów zbrojeniowych – co musisz wiedzieć?
Pojawia się jednak jedno ważne pytanie – jaki jest koszt takich prętów w jednym i drugim wypadku? Huty najczęściej podają ceny za tonę produktu. Jeśli chcesz zamówić stal na budowę, musisz poznać jej masę lub liczbę potrzebnych sztuk. Tona prętów fi 12 żebrowanych to koszt z przedziału 2500-2800 zł, w zależności od gatunku stali. Natomiast gotowe zbrojenia do zabetonowania zazwyczaj wahają się w cenie od 25 zł za 1 mb belki z prętów 4 x fi 12 i strzemion z fi 6 25 × 25 co 30 cm.
Jak samodzielnie zrobić belki – potrzebna giętarka do zbrojenia
To w zasadzie bardzo proste narzędzie, które możesz obsługiwać po wcześniejszym zapoznaniu się z tym, jak działa. Najzwyklejsze giętarki manualne to po prostu mechanizm łożyskowy i ramię, którym zmienia się położenie szyny przeznaczonej na pręty zbrojeniowe. Wymagają one ręcznego ustawienia kąta gięcia i kontroli nad długością zakładu. Co istotne, im grubszy pręt, tym trudniej go wygiąć.
Kiedy będzie potrzebna wiązarka do zbrojeń?
Szczególnie podczas przygotowywania kratownic pod wylewki lub stropy przyda się wiązarka do zbrojeń. To narzędzie najczęściej akumulatorowe, które samodzielnie wiąże drut na łączeniach prętów. Szczególnie przydaje się tam, gdzie trzeba położyć kratownice o sporej powierzchni. Nadal jednak są w użyciu narzędzia ręczne, które można stosować szczególnie w trudno dostępnych miejscach.
Jak łączyć pręty zbrojeniowe?
Aby wykonać zbrojenie, należy ściśle trzymać się projektu. Zazwyczaj znajdują się w nim przekroje poprzeczne i podłużne z oznaczeniem średnicy oraz miejsca położenia konkretnych prętów. Pręty zbrojeniowe należy łączyć ze sobą trwale poprzez spawanie, chociaż można też wykonać łączenia przy pomocy drutu wiązałkowego. Taka metoda wymaga wprawy i musisz mieć również specjalny klucz do zbrojenia, by móc nim precyzyjnie i solidnie zakręcać drut na prętach.
Jeśli budujesz dom systemem gospodarczym, możesz samodzielnie wykonać zbrojenie konstrukcyjne. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zaleceń projektanta. Możesz skorzystać także z pomocy dostępnej w sieci, jeśli chcesz obliczyć wagę stali. Wyszukaj strony, gdzie widnieje kalkulator stali zbrojeniowej.