poddasze

Adaptacja poddasza jest doskonałym rozwiązaniem na zwiększenie powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym. Nie zawsze jednak zaadaptowanie strychu jest tanie i łatwe do wykonania. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać poddasze i jak je zaaranżować!

Użytkowe poddasza stają się coraz bardziej popularne. Strych nie musi być tylko miejscem do przechowywania nieużywanych rzeczy. Możesz tam z powodzeniem zaaranżować biuro, sypialnię, pokoje dzieci czy nawet przytulny pokój dla gości. Jeśli jesteś na etapie planowania budowy domu, koniecznie wybierz projekt domu z poddaszem użytkowym. Przekształcenie poddasza w powierzchnię użytkową w już wybudowanym domu może być skomplikowane, a nawet niemożliwe do wykonania. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić przy adaptacji poddasza!

Jakie warunki musi spełniać poddasze?

Użytkowy strych zapewnia dodatkową powierzchnię mieszkalną, dzięki czemu jest świetnym pomysłem dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni. Adaptacja poddasza jest możliwa do wykonania w większości przypadków, jednak w niektórych sytuacjach jest po prostu nieopłacalna. Jaki strych warto przekształcić w miejsce użytkowe, a kiedy lepiej zrezygnować z takiego przedsięwzięcia?

Wysokość poddasza

Jednym z ważniejszych warunków umożliwiających adaptację strychu jest wysokość pomieszczenia. W najwyższym punkcie wymagana jest wysokość minimum 2,5 m. Średnia wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,2 m. Dopuszczalna jest również średnia wysokość co najmniej 1,9 m, jeśli nie zamierzasz przebywać na poddaszu dłużej niż 4 godziny dziennie. Jeśli warunki zabudowy na to pozwalają, zbyt niski strych można oczywiście podwyższyć. Konieczna jest wtedy zmiana wysokości ściany kolankowej i podniesienie dachu, co wiąże się niestety ze sporym nakładem finansowym i nie zawsze jest opłacalne.

Stan techniczny domu

Na adaptację poddasza musi również pozwolić stan techniczny domu. Przed rozpoczęciem procesu adaptacji należy sprawdzić wszystkie najważniejsze elementy, takie jak:

  • więźba dachowa;
  • krokwie;
  • stan pokrycia dachowego;
  • strop.

Konieczna jest szczegółowa ocena szczelności i wytrzymałości dachu. Pokrycie dachowe powinno być wolne od uszkodzeń, które mogłyby powodować przecieki, aby zapobiec ewentualnym problemom z grzybem i pleśnią. Nierzadko wymagane jest także wzmocnienie i wygłuszenie stropu (szczególnie ważne w przypadku stropów drewnianych).

Ocieplenie, ogrzewanie, wentylacja i okna

Aby wykorzystać poddasze do celów mieszkalnych, pomieszczenia na strychu muszą zostać ocieplone. Wymagane jest również sprawne ogrzewanie, dlatego konieczne będzie podłączenie grzejników do już istniejącej instalacji grzewczej, zamontowanie niezależnego kotła grzewczego lub zastosowanie grzejników elektrycznych. We wszystkich pomieszczeniach muszą znaleźć się także kanały wentylacyjne oraz okna, których powierzchnia światła musi stanowić około ⅛ powierzchni podłóg.

Adaptacja poddasza krok po kroku

Przekształcenie strychu wiąże się z licznymi formalnościami. Przede wszystkim potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub wykonanie zgłoszenia chęci zaadaptowania poddasza. Wymagany wniosek zależny jest od stopnia ingerencji w konstrukcję budynku:

  • pozwolenie na budowę – wymagane jest w przypadku prac budowlanych wkraczających w bryłę budynku związanych z np. rozbudową domu, zmianą kształtu lub nachylenia dachu, wykonaniem otworów okiennych czy schodów;
  • zgłoszenie – jest wystarczające w przypadku prac typowo remontowych, które nie oddziałują na konstrukcję budynku;

Projekt budowlany

Aby uzyskać pozwolenie na przebudowę strychu, potrzebny jest projekt budowlany dotyczący adaptacji poddasza. Odpowiednio wykonany plan przekształcenia strychu w pomieszczenia mieszkalne i znalezienie profesjonalnej ekipy remontowo-budowlanej to najlepsza droga do sukcesu. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy pośredniczącej, np. homly.to, która zadba o wszelkie formalności i poprowadzi cię przez proces przebudowy i remontu.
Adaptacja poddasza to najlepsza forma zwiększenia metrażu domu. Choć proces bywa żmudny i skomplikowany, w większości przypadków warto pokusić się o przebudowę strychu i zyskać przytulne pomieszczenia.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie