Jeśli decydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych, dowiedz się więcej o technicznej stronie instalacji. Sprawdź, jakie rozwiązania masz do wyboru i czym się różnią. Podpowiadamy, jak zamontować panele. Przeczytaj!
Moduły fotowoltaiczne to konstrukcje oparte na aluminiowej ramie, na które składa się do 60 ogniw słonecznych połączonych szeregowo lub równolegle. Kilka zespolonych modułów tworzy panel fotowoltaiczny, który można zamontować na dachu płaskim, skośnym lub na gruncie.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Na polskim rynku dostępne jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się wydajnością, powierzchnią potrzebną do instalacji i odpornością na warunki atmosferyczne. Jakie mają cechy?
Panele monokrystaliczne
Panele monokrystaliczne oparte są o ogniwa z pojedynczym kryształem krzemu. To rozwiązanie odporne na warunki atmosferyczne, polecane w warunkach ograniczeń przestrzennych i silnego nasłonecznienia. Wydajność sięga 22%..
Panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne składają się z ogniw z wieloma kryształami krzemu. Cechuje je skuteczność w mniej nasłonecznionych miejscach instalacji To charakterystyczne ciemnobłękitne płytki, zajmujące stosunkowo większą powierzchnię niż typ monokrystaliczny. Ich wydajność jest też nieco niższa i wynosi od 14% do 16%.
Panele z krzemu amorficznego
Ogniwa w takich panelach zbudowane są z cienkich warstw niewykrystalizowanego krzemu nakładanych na nośnik (jest nim np. szkło). Są lekkie i dają swobodę w doborze kształtu (brak konieczności stosowania ramy) i koloru (mogą być barwione). To sprawia, że dobrze nadają się do układania na fasadach budynków. Ich wydajność jest najniższa, ale są najbardziej estetyczne.
Jak przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych?
Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych najczęściej wykonuje się na dachu skośnym.
- Pierwszym krokiem takiego montażu będzie upewnienie się, że więźba dachowa stabilna i w dobrym stanie.
- Następnie montuje się haki przytwierdzające konstrukcję nośną paneli do krokwi. Ważne jest, aby w całej instalacji stosowane były materiały odporne na warunki atmosferyczne (aluminium czy stal nierdzewna). Poznaj rodzaje spawania w serwisie https://spawam.pl/
- Haki muszą spocząć pewnie na krokwiach (trzeba unikać sytuacji, gdy hak opiera się o dachówkę). Dachówki przykrywające elementy mocujące także nie powinny wspierać się na samych hakach.
- Montaż paneli fotowoltaicznych można wykonać wyłącznie na powierzchniach ogniotrwałych, klasy pożarowej A. Dostosowanie systemu montażu do rodzaju pokrycia dachowego zapewni bezpieczne mocowanie paneli i odpowiedni przepływ powietrza.
- Dla maksymalnej wydajności instalacji wskazana jest orientacja południowa i nachylenie 30-40 stopni.
O czym jeszcze pamiętać podczas montażu paneli fotowoltaicznych?
Należy unikać nierównomiernego zacienienia paneli, by w czasie ich pracy nie powstawały miejscowe wzrosty temperatury. Mogą one bowiem uszkodzić moduł.
W trakcie prac montażowych nie wolno obciążać paneli, aby nie uległy porysowaniu i uszkodzeniu. Podczas układania okablowania pod modułami powinny one być zasłonięte. To ważne, by uniknąć ewentualnych porażeń związanych ze stałą pracą paneli. Dla pełnego bezpieczeństwa montażu paneli fotowoltaicznych należy też przeprowadzać go w odpowiednich warunkach pogodowych – unikać deszczu czy śniegu.
Montaż paneli fotowoltaicznych – samodzielny czy z firmą?
Prawo nie zabrania samodzielnej instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych czy powierzchniach płaskich. Jednak inwestor musi się liczyć z możliwością odmowy podłączenia samodzielnie zbudowanej instalacji do sieci dystrybucyjnej przez operatora.
Warto skorzystać więc ze sprawdzonych, profesjonalnych firm. Możesz np. wejść na davinci.pl i sprawdzić ofertę. Profesjonaliści dają pewność, że instalacja będzie wykonana z najwyższej jakości komponentów, a sam montaż przebiegnie bezproblemowo i z zachowaniem najwyższych standardów!
Jak widzisz, montaż paneli fotowoltaicznych jest wieloetapowy i trzeba pamiętać o wielu detalach. Właśnie dlatego lepiej powierzyć pracę fachowcom, ponieważ instalacja zostanie wówczas na pewno podłączona do sieci i będzie sprawnie funkcjonować.