Co zużywa najwięcej prądu w domu i jak ograniczyć wydatki?
Jeżeli płacisz zbyt wysokie rachunki za prąd, warto byś dowiedział się, jak ograniczyć wydatki. Największy problem stanowią zwykle przestarzałe, energochłonne urządzenia, a najczęściej znaleźć można je w kuchni. Sprawdźmy, jakie sprzęty podnoszą Twoje rachunki za energię i jednocześnie, które z nich zastąpić tymi nowocześniejszymi!
Które urządzenia zużywają najwięcej prądu?
Bez wątpienia największym pożeraczem prądu w domu jest przestarzała lodówka. Nie ma w tym niczego dziwnego – to urządzenie pracuje przez 24 godziny na dobę i do utrzymania odpowiedniej temperatury w swoim wnętrzu potrzebuje sporo energii. Starszy model może zużywać nawet 10 razy więcej prądu niż nowocześniejsze urządzenie, dlatego w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad wymianą tego sprzętu AGD.
Drugimi najbardziej energochłonnymi urządzeniami są kuchenki – zwłaszcza przestarzałe modele elektryczne, których koszty eksploatacji mogą przekroczyć 1000 zł rocznie. Zwróć także uwagę na czajnik elektryczny – starsze egzemplarze również mogą zużywać mnóstwo prądu i generować z tego tytułu koszty na poziomie kilkuset złotych rocznie.
Co ze zmywarką? Jest to oczywiście jedno z najbardziej energochłonnych urządzeń kuchennych, ale wcale nie musisz z niego rezygnować. Wynika to z faktu, że nowoczesna zmywarka pozwoli Ci zaoszczędzić – generuje bowiem mniejsze koszty niż ręczne zmywanie naczyń, które pochłania ogromne ilości zimnej i ciepłej wody. Zainwestuj w urządzenie o odpowiedniej klasie energetycznej i sterowane za pomocą aplikacji w smartfonie (np. MyElectroluxKitchen), która poinformuje Cię, który z programów będzie najbardziej ekonomiczny.
Jak ograniczyć wydatki?
Oczywiście najlepszym sposobem jest zastąpienie starych, wysłużonych urządzeń kuchennych nowymi. Podstawą jest wymiana lodówki – najlepiej na taką bezszronową i o najwyższej klasie energetycznej. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Polecamy także zastąpienie starej kuchenki elektrycznej nowszym modelem (zwłaszcza urządzeniem indukcyjnym) oraz zakup bardziej energooszczędnej zmywarki.
Oprócz tego warto ograniczyć zużycie prądu na wiele innych sposobów, np. poprzez:
- rozmrażanie produktów przed ich gotowaniem oraz krojenie warzyw i mięs w drobną kostkę, dzięki czemu ugotują się szybciej;
- wybór odpowiednich rozmiarów garnków oraz utrzymywanie kuchenki w czystości – przypalone resztki produktów pochłaniają ciepło, zmniejszając efektywność gotowania;
- korzystanie z pokrywek, które sprawią, że dania gotować się będą szybciej;
- wybieranie trybów eko – np. w zmywarkach, które pozwolą zaoszczędzić sporo prądu;
- szybsze wyłączanie piekarnika, np. na 10 minut przed wyciągnięciem potrawy – temperatura w tym czasie zostanie utrzymana, a Ty zredukujesz koszty zużycia energii.
Tego typu sposobów na oszczędność jest oczywiście więcej, dlatego też polecamy zapoznanie się z nimi. To, wraz z wymianą urządzeń AGD na nowe, pozwoli Ci znacznie obniżyć rachunki za prąd.