Brokat do ścian, czyli jak uzyskać efekt skrzącego się nieba
Wnętrza glamour, ale też klasyczne i rustykalne można zdobić na różne sposoby. Jednym z nich jest brokat do farb, który zyskuje na popularności. Ile należy go dodać do farby, jak maluje się taką mieszanką i czy warto to zrobić? Przeczytaj!
Pomysły na stworzenie oryginalnej aranżacji wnętrza są wręcz nieskończone. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystywanym produktem jest brokat, który daje efekt skrzącego się nieba. Dodatkowo zapewnia optyczne powiększenie pomieszczenia i bardzo dobrze komponuje się z meblami i innymi dodatkami umieszczonymi we wnętrzu. Można go aplikować na sufit albo ściany w sposób fragmentaryczny lub na całej powierzchni. Zanim do pomalujesz pomieszczenie tą metodą, sprawdź, jak stosuje się brokat do farb.
Ściany z brokatem – dlaczego i gdzie stosować taki produkt?
Głównym powodem użycia brokatu do farb jest stworzenie aranżacji, która się wyróżnia. Skrzące się promieniami słonecznymi ściany są niemal tak przyciągające dla oczu, jak same elementy wyposażenia. Dzięki pokryciu powierzchni taką farbą zyskujesz dodatkowe rozświetlenie pomieszczenia, które może mieć różne odcienie uzależnione od kąta padania światła i jego intensywności. Jak wspomniano wcześniej, brokat na ścianę powiększa wnętrze, a odpowiednio nałożony jest też ochroną dla samego koloru.
Gdzie możesz użyć brokatowej farby?
Co warte podkreślenia, brokat bardzo dobrze komponuje się w połączeniu z ciemnymi kolorami. Dlatego wybierany jest do bardzo intensywnych barw, bez względu na ich ciepło. Możesz aplikować go na równych powierzchniach, ale też na dodatkowych strukturach wykonanych z tynku.
Farba z brokatem na ścianę – rodzaje produktów
Zasadniczo można wyróżnić kilka sposobów na stworzenie skrzących się ścian. Brokat do farb występuje w postaci:
- gotowych zestawów producenckich (farba + brokat);
- lakieru i brokatu (kupowanych oddzielnie lub w zestawie);
- zupełnie oddzielnego produktu dodanego do farby.
Jaki typ farby z brokatem do ścian wybrać na początek?
Dla osób, które rozpoczynają przygodę z dekorowaniem wnętrz, najlepszym sposobem będzie wykorzystanie gotowych produktów. Brokatowa farba do ścian jest łatwa w nakładaniu i każdy amator projektowania wnętrz poradzi sobie z jej aplikacją. Nie wymaga też zastosowania szczególnych akcesoriów. Pędzel lub wałek w zupełności wystarczą.
Farby z brokatem do ścian – jakie rozwiązanie wybrać?
Oczywiście, biała farba z brokatem lub jakikolwiek inny kolor będą najprostsze w użytkowaniu. Często jednak takie rozwiązanie okaże się jednym z droższych, dlatego można przemyśleć sposoby alternatywne. Dostępna jest nawet czarna farba z brokatem. Brokat do farb można dodać również do zwykłej farby, jednak wtedy trzeba pamiętać o kilku wskazówkach.
Zwróć uwagę na odpowiednie połączenie
Przede wszystkim, gdy połączysz dowolną farbę z brokatem kupionym w sklepie budowlanym lub papierniczym, nie zawsze uzyskasz oczekiwany rezultat. Dlaczego? Powodem jest rozmiar drobinek i ich odcień. Gotowe produkty są skomponowane pod kątem koloru farby i mogą występować jako metaliczne, opalizujące, perłowe, a nawet złote.
Jak połączyć bezbarwny lakier z brokatem do farb?
Jeszcze inne rozwiązanie wyszczególnione wcześniej to połączenie lakieru bezbarwnego z brokatem. Brokatowa farba nie zawsze idealnie skrywa podłoże i wymaga nakładania w kilku warstwach. Nie jest to oczywiście norma, a zależy od kontrastu między poprzednim kolorem i zastosowanym gruntem. Dlatego czasem lepiej jest po prostu nanieść na ścianę odpowiednie barwy i pokryć je w dowolnych miejscach bezbarwnym lakierem z dodatkiem brokatu.
Jak malować farbą z brokatem?
Jeśli chcesz widzieć połyskujące ściany i sufity, powinieneś zabrać się do pracy. Brokat do farb jest na tyle drobny, że nie ma większego znaczenia, jaki wałek lub pędzel wybierzesz do nakładania powłoki na ściany. O wiele ważniejsze w całym procesie jest przygotowanie podłoża. Co wchodzi w zakres takich prac?
Farba z brokatem do ścian a przygotowanie powierzchni
Przede wszystkim, ściana musi być wolna od lotnych zabrudzeń, odpylona i zagruntowana. Możesz do tego użyć zarówno standardowego gruntu w butelce, jak i farby podkładowej. W pierwszym przypadku, nie zmienienia się odcień ściany, co może mieć znaczenie przy nakładaniu na siebie farb o mocno kontrastujących barwach. Dlatego wtedy lepiej jest aplikować podkład gruntujący wałkiem tak, jak zwykłą farbę.
Oznacz malowany obszar taśmą
Kolejny krok to oklejenie elementów, które nie powinny być zamalowane, jak też wyznaczenie granic malowania farbą. Do tego celu wykorzystaj taśmę malarską, najlepiej niebieską sprawdzonej firmy. Dzięki niej łatwo odznaczysz obszar malowania i jednocześnie nie zerwiesz podkładu, odrywając taśmę.
Brokat do farby – ile dodać dla uzyskania właściwego efektu?
Kluczowa jest kwestia, na jakim rezultacie ci zależy. Jeśli chodzi jedynie o drobne podkreślenie mieniących się ścian, możesz dawkować mniej dodatków. Brokat do farb będzie bardziej zauważalny przy dużych jego ilościach. Jednocześnie pamiętaj, że jasne odcienie wymagają o wiele większej ilości brokatu niż ciemne. Inaczej efekt nie zostanie przez ciebie osiągnięty.
Farba ścienna z brokatem – jak malować?
Rozpocznij od „odcięcia” narożników, sufitu i miejsc styku. Najlepiej zrobić to wąskim wałkiem lub małym pędzelkiem. Gdy to już masz za sobą, możesz wziąć do ręki szerszy wałek i ruchami „góra-dół” nakładać kolejne warstwy systemem „mokre na mokre”. Nie dopuść do sytuacji przesuwania suchego wałka po ścianie, bo w ten sposób zrobisz widoczne po wyschnięciu paski. Nie szczędź farby, pamiętając jednak, by nie skapywała ci z wałka.
Brokat do farb strukturalnych a przebieg prac
Farba strukturalna z brokatem wymaga ciągłego mieszania. Jeśli masz do pomalowania tylko fragmenty ścian, możesz przystąpić do prac samodzielnie i po zakończeniu konkretnego odcinka po prostu delikatnie przemieszać farbę. W innym wypadku najlepiej jest działać we dwójkę.
Wiesz już, jak postępować z brokatem do farb. Najlepszy efekt uzyskasz, wykorzystując gotowe produkty lub lakiery z brokatem. Samodzielne mieszanie dowolnej farby i dowolnego brokatu może sprawić, że efekt będzie mizerny, bo farba skryje brokat. Do takiego zabiegu drobinki muszą być określonej wielkości. Znasz już tajniki malowania ścian brokatowymi farbami, dlatego możesz być pewny, że twoje wnętrze zyska niespotykany dotąd styl. Już w tym momencie ci go zazdrościmy.