Czym jest grupa pompowa? Dlaczego warto stosować ją w instalacjach?
Instalacje grzewcze w naszych domach coraz częściej bazują na wielu obiegach, odbiornikach, a nawet źródłach ciepła. Aby zapewnić najwyższą efektywność układów i ich bezawaryjne funkcjonowanie, należy zastosować grupy pompowe. Czym są i w jakich scenariuszach okażą się niezastąpione? Sprawdźmy!
Czym jest grupa pompowa?
Proste instalacje grzewcze bazują na jasnym schemacie. Z jednej strony mamy źródło ciepła (np. kocioł gazowy), które za pośrednictwem pompy rozprowadza wodę o ustalonej temperaturze po instalacji. W ten sposób trafia na przykład do grzejników ściennych, które ogrzewają pomieszczenia. Bardzo często o sposobie pracy urządzenia decydują przy tym termostaty pokojowe, które pozwalają na utrzymanie zadanej temperatury i jednocześnie przekładają się na oszczędność energii.
Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, w której mamy do czynienia na przykład z dwoma rodzajami urządzeń grzewczych. Ma to miejsce w stosunkowo często spotykanym rozwiązaniu, w którym obok ogrzewania podłogowego stosuje się również grzejniki ścienne.
W takiej sytuacji temperatura medium w obu układach musi się od siebie różnić. Z podobnym problemem mamy do czynienia, jeśli wykorzystujesz dwa różne źródła ciepła, z których jedno wymaga np. określonej temperatury powrotu cieszy. Wówczas przyda Ci się grupa pompowa, czyli kompletne rozwiązanie umożliwiające sterowanie obiegiem medium w rozbudowanych układach.
Z czego składa się grupa pompowa?
Jak wygląda tego typu urządzenie? Sprawdźmy na przykładzie grupy pompowej AFRISO.
Na początku koniecznie zwróć uwagę na to, że poszczególne zespoły pompowe mogą się od siebie różnić, np. w zależności od rodzaju odbiorników i ich wymagań oraz charakterystyki konkretnego układu.
Podstawowe grupy pompowe wyposażone są w termometry, zawory zwrotne i odcinające na zasilaniu i powrocie, a także przed pompą. Elementem wspólnym jest izolacja termiczna, która wpływa na wydajność układu i ograniczenie strat ciepła.
Dostępna jest również grupa pompowa z mieszaczem, która jest rozbudowana o zawór mieszający oraz siłownik. Znajdziesz zarówno grupy pompowe z zamontowaną pompą, jak i zestawy bez pompy.
Zalety skorzystania z grupy pompowej
Wraz z rozwojem instalacji grzewczych rośnie również zapotrzebowanie na nowoczesne grupy pompowe. I nic w tym dziwnego. Te urządzenia to w wielu przypadkach najlepszy sposób na uzyskanie jeszcze wyższej efektywności. Ale to niejedyna ich zaleta.
Wśród nich należy wymienić:
- Łatwy montaż i bezobsługowość,
- Możliwość zastosowania w przypadku różnych układów, źródeł ciepła i odbiorników,
- Możliwość ustalenia różnych temperatur medium w różnych układach,
- Ekonomiczność i ograniczenie strat cieplnych dzięki kompaktowej budowie i izolacji termicznej,
- Estetyka montażu: grupa pompowa nie zabiera zbyt dużo miejsca i można ją w łatwy sposób wkomponować w każdą kotłownię.
Jak działa grupa pompowa do solarów?
Grupy pompowe solarne ze sterownikiem są również bardzo ważnym elementem instalacji wykorzystujących kolektory słoneczne. W systemach solarnych służą do przemieszczania cieczy chłodzącej lub grzewczej między kolektorami słonecznymi a zbiornikiem ciepłej wody użytkowej czy wymiennikiem ciepła.
Ich głównym zadaniem jest zapewnienie efektywnego obiegu cieczy, co umożliwia wydajne wykorzystanie energii. Podobnie jak w przypadku grup pompowych wykorzystywanych w tradycyjnych urządzeniach grzewczych, również grupa pompowa do solarów charakteryzuje się kompaktowymi rozwiązaniami, maksymalną oszczędnością zasobów i faktyczną bezobsługowością.
Artykuł promocyjny