Prowadząc prace budowlane, niezwykle ważne jest przestrzeganie założeń danego projektu oraz związany z tym precyzyjny pomiar odległości. W przeciwnym wypadku wszelkie, nawet najdrobniejsze nieścisłości mogą zmusić do konieczności wprowadzania kosztownych i czasochłonnych poprawek. Mierzenie odległości możliwe jest przy pomocy wielu tradycyjnych narzędzi, jednak aby ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po nowoczesne przyrządy takie jak dalmierz laserowy lub kątomierz cyfrowy.

Miarka zwijana – relikt przeszłości czy przydatne narzędzie?

Podstawowym przyrządem umożliwiającym pomiar odległości jest miarka zwijana, a jej najbardziej rozpoznawalnym wariantem jest wersja automatyczna. Budowa tego przyrządu jest banalnie prosta i wykorzystuje specjalny samo naciągający się bęben, na który nawinięta jest taśma miernicza wykonana z giętkiej blachy. Na powierzchni taśmy naniesiona jest podziałka wyrażana w centymetrach, calach lub obu jednostkach jednocześnie.

Pomiar odległości odbywa się poprzez rozciągnięcie taśmy pomiędzy badanymi płaszczyznami, a następnie odczytanie uzyskanego wyniku. Co więcej, ze względu na wysoką sztywność taśmy mierniczej oraz jej zintegrowaną blokadę, miarka zwijana może również służyć do przenoszenia odległości i wytyczania dystansu.

Na pochwałę zasługuje również wytrzymałość tego przyrządu. Korpus miarki zwijanej produkowany jest najczęściej z tworzywa sztucznego odpornego na upadki, chroniąc tym samym sprzęt przed codziennymi trudami panującymi na placu budowy. W połączeniu z niewielkimi wymiarami zewnętrznymi i praktycznym klipsem umożliwiającym przytwierdzenie do paska spodni czyni to miarkę zwijaną uniwersalnym przyrządem, który powinien mieć pod ręką każdy fachowiec.

Jak ułatwić sobie pomiar odległości na placu budowy?

Trudno zaprzeczyć zaletom, jakie zapewnia miarka zwijana, ale nawet jej największy fan będzie musiał przyznać, że dokonywanie nią pomiarów odległości nie należy do najprostszych. Dlatego też osoby, które cenią sobie czas i wygodę, powinny zainteresować się nieco innym przyrządem mierniczym, jakim jest dalmierz laserowy.

Sprzęt ten wyposażany jest w specjalny laser umożliwiający szybkie określanie odległości. Wystarczy tylko skierować soczewkę emitera na interesujący nas obiekt, wcisnąć przycisk, a dalmierz laserowy w ciągu ułamka sekundy dokładnie zmierzy dystans z precyzją dochodzącą do jednego minimetra. W zależności od klasy sprzętu oraz konkretnego modelu maksymalna odległość pomiaru może dochodzić nawet do 200 metrów, kompletnie deklasując tym miarki zwijane.

To jednak nie wszystkie zalety oferowane przez miernik cyfrowy. Profesjonalny dalmierz laserowy, taki jak przykładowo Bosch GLM 50C, dzięki zastosowaniu zaawansowanego układu scalonego, może również dokonywać pomiarów pola powierzchni oraz objętości.

Sprzęt ten posiada też funkcję łączności Bluetooth, która po ściągnięciu dedykowanej aplikacji Bosch GLM floor plan umożliwi szybkie i intuicyjne tworzenie rzutów geometrycznych, a nawet planów całych budynków. Wystarczy tylko sparować dalmierz laserowy ze smartfonem lub tabletem obsługującym systemy operacyjne Android lub iOS, a następnie przeprowadzić pomiary.

Czy cyfrowe narzędzia do pomiaru odległości są precyzyjne?

Wiele osób martwi się o to, jaką dokładność są w stanie zapewnić cyfrowe narzędzia do pomiaru odległości. Obawy te są jednak mocno nieuzasadnione, ponieważ błąd pomiarowy nawet na poziomie +/- 1 mm w kontekście całej budowy jest praktycznie niezauważalny. Co więcej, dalmierz laserowy eliminuje potrzebę wpatrywania się w drobną podziałkę miary, tym samym znacząco ułatwiając pracę osobom o nieco słabszym wzroku.

Dużą zaletą jest też czytelny ekran, dzięki któremu łatwo jest przeprowadzić pomiar odległości zarówno w warunkach silnego nasłonecznienia, jak i w pomieszczeniach, w których panuje półmrok.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady