Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Czy wiesz, że możesz ograniczyć ryzyko włamania do domu i kradzieży cennego dobytku? Wystarczy, że wzmocnisz niektóre elementy budynku i utrudnisz przestępcom poruszanie się na posesji! Sprawdź, co warto zabezpieczyć przed włamywaczami. Dowiesz się też, jak zadbać o ochronę posesji w czasie wyjazdu i jakie wsparcie może Ci zapewnić ubezpieczenie domu.
Wyeliminuj słabe punkty, które ułatwiają włamanie się do domu
Zastanawiasz się, co zabezpieczyć w pierwszej kolejności przed włamywaczami? Przestępcy dostają się do domów głównie przez okienka piwniczne bez krat i drzwi balkonowe bez rolet antywłamaniowych.
Szczególnie zagrożone są drzwi i okna z tyłu budynku. Cieszysz się największą prywatnością na tarasie, na którym nie mogą Cię podglądać sąsiedzi? Złodzieje upatrują sobie takie miejsca. Zwiększają szansę na to, że nikt ich nie dostrzeże. Włamaniom sprzyjają również garaże oraz pomieszczenia gospodarcze, w których nie zamontowano drzwi przeciwwłamaniowych prowadzących bezpośrednio do domu[1].
Przyjrzyj się oświetleniu posesji. Które obszary skrywają się w mroku? Nie oszczędzaj na reflektorach z czujnikami ruchu i zmierzchu. Na rynku są dostępne modele reagujące na poruszającego się człowieka, ale ignorujące niewielkie zwierzęta. Czujnik zmierzchu analizuje warunki oświetleniowe wokół, co zapobiega włączaniu się lamp w ciągu dnia.
Przemyśl kompleksową ochronę domu przed kradzieżą z włamaniem
Właściciele domów jednorodzinnych powinni zainwestować w:
- drzwi przeciwwłamaniowe z co najmniej jednym solidnym zamkiem (np. wielozastawkowym, wielopunktowym, mechaniczno-elektronicznym),
- drzwi dwuskrzydłowe z jednym skrzydłem unieruchomionym za pomocą górnych i dolnych zasuw,
- drzwi balkonowe i tarasowe z szybami antywłamaniowymi P4 (o zwiększonej odporności na uderzenia),
- rolety przeciwwłamaniowe (szczególnie w oknach na parterze i pierwszym piętrze),
- symulator obecności domowników (inteligentny system, który umożliwia zaprogramowanie włączania świateł i sprzętów oraz zdalne sterowanie nimi w czasie rzeczywistym),
- sejf lub szafę pancerną do przechowywania pieniędzy i najcenniejszych przedmiotów,
- oświetlenie z czujnikiem ruchu i zmierzchu na posesji,
- system alarmowy z zewnętrznym monitoringiem.
Policja podkreśla, żeby nie montować dodatkowych zabezpieczeń, np. łańcuchów lub zasuw, na drzwiach z płyty pilśniowej i sklejki. Nie osiągniesz pożądanego efektu, bo włamywacze mogą po prostu wypchnąć tak lekkie drzwi z futryny[2].
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem podczas Twojej nieobecności?
Jeśli wiesz, że nie będzie Cię w domu przez co najmniej kilka dni, poinformuj o wyjeździe sąsiadów. Poproś ich, aby zwrócili uwagę na hałasy na Twojej posesji i podejrzanie zachowujące się osoby, które mogą obserwować, czy ktoś jest obecny w domu albo mieszkaniu.
Co więcej, możesz udostępnić klucze do domu zaufanej osobie. Zapytaj, czy da radę przychodzić wieczorami, aby zapalić światło w pomieszczeniach, a nawet okazyjnie przenocować. Warto, aby opróżniała skrzynkę pocztową i zabierała ulotki zawieszone na klamce.
Przechowujesz cenne, unikalne rzeczy w domu? Jeśli możesz je łatwo przetransportować, przekaż je rodzinie lub przyjaciołom na czas Twojej nieobecności. Dzięki temu włamywacze odejdą z kwitkiem – przynajmniej częściowo.
Ubezpiecz dom od zdarzeń losowych, w tym na wypadek kradzieży z włamaniem
Policja rekomenduje nie tylko zabezpieczenie nieruchomości przed złodziejami, ale także ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży z włamaniem[3]. Dzięki ubezpieczeniu możesz zyskać odszkodowanie, które ułatwi Ci naprawienie szkód (np. wybitych szyb i wyłamanych zamków) oraz zakup nowych przedmiotów i urządzeń w miejsce utraconych.
Już teraz możesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie domu – kalkulator LINK4 umożliwi Ci obliczenie składki. Konsultanci dostępni pod numerem 605 444 444 udzielą Ci informacji o zakresie ochrony. Jeśli wolisz, możesz spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU DOM są dostępne na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
[1]https://wielun.policja.gov.pl/ewi/twoj-dzielnicowy/32335,Zabezpiecz-swoj-dom-i-mieszkanie-przed-wlamaniem.html
[2]https://policja.pl/pol/aktualnosci/220480,Wakacyjny-poradnik-dotyczacy-zabezpieczenia-przed-wlamaniami.html
[3]https://bialystok.policja.gov.pl/po2/prewencja/poradnik/48908,Bezpieczne-mieszkanie-czyli-jak-ustrzec-sie-przed-kradzieza-z-wlamaniem.html