Malowanie dachu to skomplikowana i czasochłonna czynność. Nie jest to proste jak malowanie ściany czy sufitu. W przypadku prac zewnętrznych na wysokościach musimy być odpowiednio przygotowani i posiadać odpowiednie narzędzia i farby. Jak się do tego zabrać?

Na co zwracać uwagę przy malowaniu powierzchni dachu?

Malowanie dachu wydaje się być prostą czynnością. Pokrycie dachu to najczęściej równe, prostokątne powierzchnie. Jednak problemem mogą późniejsze warunki atmosferyczne w jakich eksploatowany jest dach (wahania temperatur, promieniowanie UV, śnieg). Z tego powodu malowanie dachu pędzlem bądź innymi narzędziami wymaga użycia specjalistycznych środków.

Nie zapominajmy również, że praca podczas malowania dachów może być niebezpieczna. Wysokość, nierówne powierzchnie, wiatr i inne czynniki atmosferyczne sprawiają, że musimy się do tego odpowiednio przygotować. 

Samo przygotowanie i umycie dachu do malowania również może być kłopotliwe. Dach z blachy ocynkowanej należy oczyścić z widocznych ognisk korozji. Następnie na oczyszczoną powierzchnię należy nałożyć środek do odtłuszczenia pokrycia dachowego i zastosować preparat do mycia dachu. Przy dużych powierzchniach dużym ułatwieniem może być użycie myjki wysokociśnieniowej. Dach pokryty dachówka cementową lub ceramiczną należy umyć przy użyciu preparatów zmiękczających zabrudzenia oraz wymienić wszystkie uszkodzone dachówki, które zauważymy.

Czym najlepiej pomalować dach?

Gdy mamy już przygotowany dach, kolejnym etapem jest jego malowanie. Do malowania dachu trzeba zastosować odpowiednie preparaty. Dach przez cały czas jest wystawiony na działanie różnych czynników atmosferycznych. Dlatego farba dachowa musi mieć specjalne  właściwości, takie jak odporność na promieniowanie UV oraz kwaśne i lekko alkaliczne środowisko. Warto również przy odnawianiu pokrycia dachowego zastosować akcesoria z jednej linii, od jednego producenta. Stosując jeden system mamy pewność, że preparaty nie wejdą ze sobą w niepożądaną reakcję chemiczną powodującą odbarwienia czy odparzenia na powłoce.

Podczas malowania dachu z blachy (niezależnie czy mamy dach z blachy ocynkowanej czy blachy trapezowej) należy na nią nałożyć podkład antykorozyjny, a następnie dwie warstwy farby dachowej. Jeżeli malujemy dachówkę betonową lub ceramiczną, należy ją zabezpieczyć środkiem grzybobójczym, który zazwyczaj służy także do gruntowania. Następnie również należy nałożyć co najmniej dwie warstwy farby dachowej.

Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń producenta odnośnie czasu wysychania poszczególnych warstw farby oraz odpowiedniej temperatury i wilgoci, która jest zalecana (najczęściej temperatura powinna wynosić od +10 do +25 °C, a wilgotność poniżej 80%).

Gdzie kupić akcesoria do malowania dachu?

Akcesoria takie jak środki na odtłuszczenie pokrycia dachowego, czyszczenia i usuwania korozji, jak i farby do malowania dachu powinniśmy kupić w specjalistycznych sklepach, wybierając marki renomowanych producentów takich jak farby Rafil. Mamy wtedy gwarancję, że zakupimy akcesoria najwyższej jakości, które dobrze sprawią się na naszym pokryciu dachowym. Jeżeli wiemy dokładnie czego potrzebujemy lub potrzebujemy większy wybór warto skorzystać z oferty sklepów internetowych. W przypadku, gdy potrzebujemy doradztwa, lepszym wyborem może być sklep stacjonarny, gdzie możemy liczyć na fachową pomoc i doradztwo przy wyborze odpowiednich akcesoriów. 

Możemy również zastanowić się na zleceniu usługi malowania dachu specjalistycznej firmie, która wybierze dla nas najbardziej adekwatne farby i akcesoria, przygotuje dach pod malowanie i wykona samą usługę malowania. Dzięki temu zyskamy pewność, że każdy etap malowania powierzchni dachowej został wykonany prawidłowo, a dach odzyska piękny wygląd i będzie nam dobrze służył przez kolejne lata. 

Materiał promocyjny

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady