Spośród dostępnych opcji dekoracji ścian, fototapeta zdobyła sobie uznanie z kilku powodów. Dobrze skomponowana z wystrojem może stanowić świetną ozdobę. Jest łatwa w kładzeniu. Kosztuje niewiele a daje spektakularny efekt. Jeśli się znudzi, dosyć łatwo zmienić ją na inną. Jeżeli więc decydujesz się w swoim mieszkaniu na fototapetę – jesteś na dobrej drodze do urządzenia ciekawego i stylowego wnętrza. Pozostaje pytanie – gdzie dokładnie ją umieścić? Na jednej czy na kilku ścianach? Czy fototapety można z sobą łączyć? Oto kilka propozycji za dobrych, by z nich nie skorzystać.

Opcja klasyczna – fototapeta na całej ścianie

Najbardziej typowa opcja to położenie fototapety na wybranej ścianie. W salonie może to być ściana za rodzinną sofą, naprzeciwko kominka czy kina domowego. W sypialni najczęściej decydujemy się na ozdobienie w ten sposób ściany za łóżkiem. Możliwości jest wiele – wejdź na https://muralo.pl/fototapety/ i wybieraj spośród setek dostępnych wzorów.

Jedna fototapeta na jednej ścianie to klasyczny i sprawdzony sposób na nadanie wyjątkowego charakteru pomieszczeniu. Dzięki dostępności zróżnicowanych modeli, możesz udekorować z jej pomocą zarówno wnętrze klasyczne, rustykalne czy vintage, jak i loftowe, skandynawskie, glamour czy art deco. Jaskrawe barwy czy dyskretne monochromy, duże obiekty czy drobne printy, realistyczne zdjęcia czy abstrakcyjne grafiki – sam zdecyduj, co sprawdzi się w twojej sypialni, salonie czy kuchni.

Fototapeta na fragmencie ściany – czy to będzie dobrze wyglądać?

Jeśli chcesz udekorować ścianę fototapetą, nie musisz robić tego klasycznie. Jeśli do stylistyki pokoju bardziej pasuje położenie jej wyłącznie na części ściany – nie ma żadnych przeciwwskazań. Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie?

Fototapeta na fragmencie ściany to dobra opcja w sąsiedztwie kominka czy okna wykuszowego. Można w ten sposób zaakcentować także ważny element pomieszczenia – np. fotel przeznaczony do czytania czy stolik do rodzinnych rozgrywek w planszówki. Do ciekawych opcji z ogromnym potencjałem należy także łączenie dekoracji – np. cegła lub panele tapicerowane na dolnej połowie ściany i pasująca do nich fototapeta na górnej.

Kilka ścian, ta sama fototapeta

Można także zastosować fototapetę na kilku ścianach. To dobra opcja na wprowadzenie do mieszkania dynamiki i łagodnych przejść. Fototapetę można po prostu przeciągnąć na kolejną ścianę, dekorując identycznie dwie sąsiadujące powierzchnie. Ale to nie jedyna opcja – ten sam wzór może pojawić się na przeciwległych ścianach lub na ich częściach. Do łączenia wybieraj wzory bez wyraźnego punktu centralnego, łatwe w powielaniu – dzięki temu uzyskasz wrażenie spójnej całości.

Możesz również pokusić się o inny, ciekawy eksperyment – bardzo często ten sam wzór jest dostępny w wielu opcjach kolorystycznych. A gdyby tak na jednej ścianie położyć obraz czarno-biały a na drugiej barwny? Nie bój się trochę zaszaleć.

Czy różne wzory fototapet można łączyć?

Na różnych ścianach mogą także znaleźć się różne fototapety. To rozwiązanie ryzykowne, ale jeśli masz dobre wyczucie smaku, może stworzyć unikatowy efekt. Ale które wzory nadają się do łączenia?

Rozwiązania są zasadniczo dwa: łączenie motywów w podobnej stylistyce lub całkowicie różnych – wszystko zależy od całościowej koncepcji pomieszczenia. Przykładowo decydując się na styl dżungli, możesz na jednej ścianie umieścić realistyczną fotografię lasu równikowego a na drugiej abstrakcyjne wyobrażenie zamieszkujących ją nierealnych stworzeń. Ciekawie wychodzi także połączenie imitacji struktury drewna lub marmuru z subtelnym wzorem geometrycznym.

Sufit z fototapetą – innowacja? Nie, powrót do tradycji!

Fototapeta na suficie może początkowo brzmieć nieco ekscentrycznie – przynajmniej zanim przypomnimy sobie, że w antycznych budynkach to właśnie sufity przyozdabiane były najbardziej misternymi freskami.

Warto przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w określonych stylizacjach – np. jeśli położysz realistyczną fototapetę z motywem liści na suficie surowego, skandynawskiego pomieszczenia pomalowanego na biało, z wykończeniem z drewna lub kamienia.

Fototapeta tworzy wyjątkowy klimat – ociepla wnętrze, nadaje mu indywidualny styl i podnosi walory wizualne pomieszczenia. Czy decydujesz się na jeden czy na kilka wzorów, na jednej czy na kilku ścianach – najważniejsze jest, aby efekt końcowy podobał się właśnie tobie – bo to właśnie ty masz się czuć najlepiej we własnym domu. Eksperymentuj więc do woli i ciesz się z odkrywanych innowacji.

Artykuł promocyjny

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady