Współczesne projekty domów parterowych powinny wyróżniać się nie tylko funkcjonalnością i ergonomią, ale też energooszczędnością. Co sprawia, że dom jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju? Sprawdź!

Projekty domów parterowych zyskują coraz większą popularność wśród osób, które planują budowę własnych czterech ścian. W ostatnich latach kupujący przykładają coraz większą wagę do tego, aby ich domy były budowane zgodnie z zasadami równoważonego rozwoju. Jest to istotne zarówno z perspektywy klimatu, jak i domowego budżetu. 

Projekty domów parterowych – dlaczego są tak popularne?

Projekty domów bez piętrowej zabudowy wyróżniają się licznymi zaletami, które doceniają zarówno architekci, jak i przyszli mieszkańcy. Przede wszystkim są to konstrukcje przyjazne dla wszystkich domowników, niezależnie od wieku, czy stanu zdrowia. Dostęp do wszystkich pomieszczeń nie wymaga wchodzenia po schodach, dlatego nie stanowi problemu nawet dla osób z niepełnosprawnościami.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w domach parterowych o wiele łatwiej utrzymać stałą temperaturę. Dzięki temu w okresie zimowym ogrzewanie domu nie wymaga tak dużej ilości energii, jak w przypadku budynków z piętrową zabudową. W lecie natomiast, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu okien i drzwi oraz odpowiedniej izolacji, jest łatwiej utrzymać w domu niższą temperaturę, co wpływa na mniejsze koszty klimatyzacji. 

Dom przy Bukowej 36

Zrównoważony rozwój w budownictwie – popularne rozwiązania

W nowoczesnym budownictwie jednym z kluczowych wyzwań jest minimalizacja zużycia energii oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych. Projekty domów parterowych opracowywane są więc zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Stosuje się w nich najskuteczniejsze metody energooszczędności, takie jak solary, rekuperację czy pompy ciepła.

  • Rekuperacja – tym procesie powietrze wentylacyjne, wyprowadzane z budynku, przepływa przez wymiennik ciepła, a następnie jest usuwane na zewnątrz. Z kolei powietrze z zewnątrz wprowadzane jest do budynku i przechodzi przez ten sam wymiennik ciepła. Tam nagrzewa się do temperatury powietrza wewnątrz. Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie do 90% ciepła z powietrza wentylacyjnego. Tym samym zmniejsza zapotrzebowanie na energię, co z kolei przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku oraz obniżenia kosztów eksploatacji.
  • Fotowoltaika – panele składają się z ogniw fotowoltaicznych, które generują prąd elektryczny pod wpływem światła słonecznego. Dzięki temu solary są ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne.
  • Pompy ciepła – pozwalają na wykorzystanie energii z otoczenia do ogrzewania domu w okresie zimowym oraz chłodzenia w lecie. W zależności od rodzaju pompy ciepła może ona zostać wykorzystana do podgrzewania wody użytkowej lub do zasilania systemu centralnego ogrzewania wody. Pozwala to znacznie zredukować wysokość rachunków. 

Dom przy Bukowej 36 – efektywność energetyczna i nie tylko

Rzut parteru

Doskonałym przykładem projektu budownictwa parterowego, który wpisuje się w trend ekologicznych rozwiązań energooszczędnych, jest dom przy Bukowej 36. Pięciopokojowy budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 140 metrów kwadratowych to dom energooszczędny o doskonałych parametrach izolacyjnych. 

Dom przy Bukowej 36

W projekcie zastosowano zarówno system rekuperacji, jak i panele solarne, co znacznie zmniejsza koszta rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie. Jest to istotne również z perspektywy dbałości o środowisko naturalne. Wymienione wyżej rozwiązania zastosowane w domu przy Bukowej są zgodne z teorią zrównoważonego rozwoju i ekologiczne. 

Nowoczesne projekty domów parterowych cechują się ergonomią, funkcjonalnością oraz przystosowaniem do współczesnych wymagań dotyczących energooszczędności. Właśnie dlatego rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy systemy rekuperacji są już coraz częściej traktowane jako standardowe elementy domów jednokondygnacyjnych.

Artykuł promocyjny.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady