Jesień to znakomita pora, aby posadzić kwiaty, które pięknie zakwitną w ogrodzie na wiosnę. Niektóre rośliny, np. róże można zasadzić jesienią, do końca października lub czekać do marca, a nawet kwietnia. Późną jesienią umieszczamy na rabatach przede wszystkim kwiaty, które wyrosną z cebul: hiacynty, tulipany, żonkile, narcyzy, cebulice oraz krokusy. Zanim ogród zapadnie w zimowy sen, jest czas na zaplanowanie, które kwiaty pojawią się na wiosnę jako pierwsze.

Miejsce na nowe rośliny kwitnące w ogrodzie

Wybieranie miejsca, w którym będą rosły przez wiele lat kwiaty, to odpowiedzialne zadanie dla ogrodnika. Niektóre gatunki wymagają słonecznego, jednocześnie dobrze osłoniętego od silnych wiatrów stanowiska. Najpiękniejsze róże do ogrodu takie, które będą obficie kwitły, umieszczamy na zacisznych rabatach z umiarkowaną cyrkulacją powietrza. Niektóre gatunki, bardziej wrażliwe na choroby (grzybicę), lubią ekspozycję na wczesne słońce, ponieważ szybko suszy poranną rosę. Niestety od południowego słońca, szczególnie latem, różom może być zbyt gorąco. Rozwiązaniem są przenośne osłony dające cień lub znalezienie takiego miejsca w ogrodzie, które będzie optymalne dla wymagających kwiatów.

Pojedyncze krzewy róż prezentują się lepiej, gdy otaczają je inne gatunki roślin. Nawet najpiękniejsze róże do ogrodu lubią towarzystwo kwiatów – wiosennych konwalii i niezapominajek, letnich jaśminów czy jesiennych astrów. Dostępność krzewów, bylin, roślin cebulowych i kwiatów jednorocznych jest ogromne, a poznanie daty kwitnienia, pozwoli dobrze rozplanować stanowiska dla poszczególnych gatunków.

Byliny do sadzenia na jesień ogrodzie

Rośliną wieloletnią, która doskonale znosi jesienne sadzenie i przesadzanie, jest barwinekpospolity. Ma drobne niebieskie lub fioletowe kwiaty, dużo zielonych pędów pokrytych liśćmi i bardzo łatwo rozmnaża się poprzez przygotowane samodzielnie sadzonki. Wystarczy tylko pobrać pod koniec lata pędy do podziału. Rozmnażanie barwinka polega na przecięciu bryły korzeniowej rośliny ostrym szpadlem, rozdzieleniu i posadzeniu w przygotowanym wcześniej miejscu. Nowe sadzonki najlepiej przyjmują się właśnie jesienią.

Inne byliny, które warto sadzić w ogrodzie przed przymrozkami to funkie, krwawnik i skalnica. Pamiętajmy podczas wykopywania byliny, by zostawić wokół niej jak najwięcej ziemi – mamy wtedy pewność, że nie uszkodziliśmy systemu korzeniowego i roślina szybko zadomowi się w nowym miejscu.

Pierwsze wiosenne kwiaty z cebul

Wczesną wiosną najszybciej zakwitną cebule w dobrze nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem miejscach. Wystarczy, że słońce nieco mocniej operuje przez kilka dni, by z ziemi zaczęły wychodzić pierwsze zwiastuny wiosny. Wybierając dobre miejsce dla tulipanów, będziemy się nimi cieszyć już w marcu. Dokładny czas kwitnienia cebul zawsze jest uzależniony od pogody i tego, jak szybko rozmarznie grunt. Te kwiaty jednak dobrze znoszą nocne przymrozki, dlatego tak szybko zakwitają, a my chętnie korzystamy z ich uroku. Kiedy mrozy zupełnie ustąpią, a średnia temperatura dzienna wzrośnie, przychodzi czas na sadzenie roślin jednorocznych i upiększanie ogrodu na lato.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady