deskowanie dachu

Kto wybiera deskowanie dachu, skoro można go przykryć tańszą membraną? Okazuje się, że rozwiązanie to nadal ma swoich zwolenników, którzy bez wahania je polecają. Jak zbudowany jest dach z pełnego deskowania i czy warto go robić?

Ze względów oszczędnościowych to membrana paroprzepuszczalna jest głównym elementem izolacji przeciwwilgociowej dachu. Nie zmienia to faktu, że w pewnych sytuacjach zupełnie się nie sprawdza. Zasadne jest zatem pytanie: „deskowanie czy membrana”? Jak i kiedy wykonać deskowanie dachu? Jakich materiałów użyć?

Jakie korzyści niesie za sobą pełne deskowanie dachu?

Przede wszystkim, dach deskowany jest sztywniejszy i mocniejszy niż ten pokryty membraną. Ma to znaczenie tam, gdzie wieją silne wiatry i występują intensywne opady śniegu. Poza tym, taka sztywna konstrukcja sprawdzi się w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów dachu.

Jeżeli z jakiś względów chcesz przeprowadzić to etapami, to zdecyduj się na deskowanie dachu. Efekt z pewnością utrzyma się przez sezon zimowy, a nawet jeszcze dłużej, jeśli będzie to potrzebne.

Pełne deskowanie a inne zalety rozwiązania

Poza tym, że deskowanie jest formą dodatkowego wzmocnienia konstrukcji i wytrzymuje bez poszycia kilka sezonów, stanowi rozwiązanie trwałe. Najważniejsze atuty deskowania dachu to:

  • wytrzymałość;
  • łatwość montażu;
  • uniwersalność.

Obecnie nadal trudno o rzetelne i niezależne opinie powstałe na skutek testów membran, które są zamontowane na dachu przez dziesiątki lat. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy deskować dach, czy nie, pamiętaj, że taka konstrukcja jest wytrzymalsza. Pozwala na wykorzystanie jej na przeróżnych dachach o minimalnym kącie nachylenia dopuszczalnego przez producenta materiału na poszycie. Co istotne, takie rozwiązanie konstrukcyjne jest łatwiejsze w montażu.

Deskowanie dachu – zasady, które musisz znać

Deskowanie rozpoczyna się od zamontowania desek na okap, a każda kolejna warstwa rozpoczyna się od nich i biegnie aż do kalenicy. Kolejna sprawa to szczelność – deski nie muszą idealnie do siebie przylegać na krawędziach. Deskowanie dachu i jego szczelność wymagają zastosowania bardzo dobrej jakości papy, dlatego same deski nie muszą być idealnie równe. Popularnym pokryciem jest np. dachówka fotowoltaiczna lub ceramiczna.

Co zrobić, gdy przerywasz prace?

Jeśli chcesz pozostawić dach na jakiś czas bez dachówki lub blachy, zastanów się, jak długo będzie trwała przerwa w realizacji projektu. Ma to znaczenie, jak papa na dach deskowany zostanie wykorzystana. W przypadku, gdy zaczniesz realizować kolejny etap wczesną wiosną, wystarczy jedna warstwa papy. Montuje się ją od okapu do kalenicy wzdłuż tych dwóch elementów. Zabezpiecz lepikiem zakłady materiału i pamiętaj, by miały ok. 10 cm. Dodatkowo przybij kontrłaty lub przynajmniej deski, by papa przylegała do pokrycia.

Co robić, gdy nie znasz terminu kolejnych prac?

Gdy rozpoczęcie dalszego etapu jest bliżej nieznane, trzeba będzie wykonać podwójną pracę. Pierwsza warstwa papy może zostać przybita zwykłymi papiakami do deskowania. Pamiętaj, by nie były one krótsze od grubości deski, bo zostaną z czasem wypchnięte. Warstwę musisz układać równolegle do kalenicy. Kolejna musi być położona prostopadle i zgrzewana.

Deskowanie dachu krok po kroku

Gdy więźba dachowa jest już przygotowana, możesz zabrać się za deskowanie dachu. Jak wspomnieliśmy, pierwszym etapem jest dopasowanie wysokości okapu i jego instalacja. Dopiero później możesz przejść do samego deskowania. Jak zacząć deskowanie dachu? Przede wszystkim, konieczne jest nałożenie membrany wstępnego krycia. Nałóż ją równolegle do kalenicy w taki sposób, by kolejny pas membrany wchodził pod pierwszy. Zakład zazwyczaj jest zaznaczony na materiale.

Deskowanie dachu – krok pierwszy

Deski, które masz do dyspozycji, powinny być oczyszczone i najlepiej równe. Wskazane jest wykorzystywanie jak najdłuższych elementów, które będą łączone na krokwiach. Przed ich mocowaniem musisz zamocować kontrłaty, aby wilgoć mogła spływać po membranie. Przestrzeń między membraną a deskowaniem powinna wynosić 2-3 cm.

Deskowanie dachu – krok drugi

Jak deskować dach w kolejnym kroku? Tutaj sprawa jest już prosta. Musisz przybić każdą kolejną deskę do krokwi. Pamiętaj, by użyć długich gwoździ, które przejdą przez deskę i kontrłatę. Chociaż połączenia między deskami nie muszą być idealnie równe, powinieneś pamiętać o równych wymiarach, by ułatwić sobie pracę. Docierając do kalenicy, pamiętaj o pozostawieniu szczeliny (np. 2 cm). Przez nią ulatywać będzie zawilgocone powietrze spod poszycia.

Deskowanie dachu – krok trzeci

Gdy już wykonasz deskowanie dachu, kolejnym krokiem jest pokrycie go papą. Tę czynność – w zależności od potrzeb – już opisaliśmy. Trzeba powiedzieć, że membrana dachowa na deskowanie również się nadaje, jednak powinna ona być trójwarstwowa i o zwiększonej gramaturze np. 150 g/m2. Membrana czy papa – to już twój wybór.

Jakie gwoździe do deskowania wybrać?

Skoro już wzmacniasz konstrukcję dachu poprzez deskowanie, pamiętaj o odpowiednich gwoździach. Oczywiście, najlepiej jest wybrać do tego gwoździarkę. Jeżeli jednak nie możesz jej zdobyć, wykorzystaj do przybijania desek gwoździe skrętne ocynkowane. Dlaczego akurat takie? Przede wszystkim, zapewniają one o wiele lepszą odporność na siły wyrywające i nie zardzewieją.

Chociaż deskowanie dachu odchodzi w zapomnienie, dla wzmocnienia konstrukcji dachowej i jej sztywności warto się na nie zdecydować. Przyda się też w momencie, gdy nie planujesz od razu instalowanie blachodachówki lub innego pokrycia. Jeśli chcesz położyć na dach gont bitumiczny, zdecyduj się raczej na płyty drewnopochodne, które tworzą gładką powierzchnię. Dla blachodachówki albo dachówki wystarczy papa.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Budowa