Ekran zagrzejnikowy – dodatkowa izolacja termiczna
Ograniczenie strat ciepła i oszczędność energii to dla wielu osób ważna kwestia przy planowaniu domu. Izolacja termiczna dachu i innych strategicznych miejsc jest oczywiście na pierwszym miejscu, ale czasem przydają się również dodatkowe metody, które pozwalają odzyskać ciepło. Jednym z urządzeń, które pozwoli ci na odzyskanie energii, jest ekran zagrzejnikowy. Nazwa sugeruje, gdzie jest on umieszczony. A jak działa i co dzięki niemu zyskasz? Przeczytaj!
Co to jest ekran zagrzejnikowy?
Ekran zagrzejnikowy jest elementem wyposażenia wnętrz, a jego zadanie to odzysk energii cieplnej. Sam produkt przybiera formę cienkiej maty lub folii. Najczęściej jest połączeniem obu tych materiałów. Grubość konstrukcji z reguły nie przekracza kilku milimetrów, a uniwersalny wygląd elementu nie zmienia stylistyki pomieszczenia. Możesz taki grzejnik zamocować do ściany za kaloryferem. Pomoże ci klej do ekranów zagrzejnikowych lub taśma dwustronnej. Podczas mocowania nie zapominaj o odpowiednim kierunku przytwierdzania maty zagrzejnikowej.
W jaki sposób działa folia za kaloryfer?
Grzejniki ścienne są konstrukcjami, które emitują ciepło we wszystkie strony. Nawet w nowszych modelach, które są wyposażone w płytki, jego część i tak idzie w stronę ściany zewnętrznej. Ciepło wnika do ścian i nagrzewa konstrukcję budynku zamiast przechodzić intensywniej do twojego mieszkania. W efekcie ściana wychładza się, a ty notujesz straty cieplne. Będą tym wyższe, im większa jest różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz.
Ekran zagrzejnikowy i jego rola
Ekran zagrzejnikowy, nazywany także matą i folią za grzejnik, ma za zadanie stanąć na drodze energii kierowanej w stronę ściany. Materiały dobierane do budowy ekranu i jego konstrukcja pozwalają na kierowanie ciepła z powrotem w stronę pomieszczenia. Widzisz zatem, jak przydatnym i funkcjonalnym jest urządzeniem.
Co daje montaż ekranu za kaloryfer?
Mata za grzejnik jest w stanie odbić nawet do 90% ciepła kierowanego w stronę ściany. Ponadto, niektóre konstrukcje dłużej utrzymują temperaturę nawet po wyłączeniu grzejnika. Dzięki temu straty ciepła są znacznie mniejsze. Ekran zagrzejnikowy montowany w małych pomieszczeniach, np. w łazienkach, pozwala utrzymać wewnątrz wyższą temperaturę.
Mata zagrzejnikowa – jak wybrać odpowiedni produkt?
W zależności od tego, jaki ekran zagrzejnikowy wybierzesz, możesz uzyskać nieco inny efekt. Wszystko zależy od materiałów użytych przy produkcji folii za kaloryfer. Możesz spotkać się z takimi określeniami, jak:
- ekran refleksyjny;
- ekran absorpcyjny.
O co chodzi? Już wyjaśniamy.
Refleksyjny ekran za grzejnik
Do produkcji tego wyrobu stosuje się przede wszystkim styropian, na który naklejona jest warstwa folii aluminiowej. Ten ekran za kaloryfer ma za zadanie odbijać i przekierowywać promienie cieplne z powrotem w stronę pomieszczenia. Sprawdzi się przede wszystkim w łazienkach, które natychmiast będą wydawały się cieplejsze. Niestety, jego wadą jest to, że może zaburzać pracę grzejników i będą one mniej wydajne.
Absorpcyjny ekran za grzejnik
Drugi wariant ekranu zagrzejnikowego również zapobiega przedostawaniu się ciepła do ściany, jednak nie odbija go, tylko częściowo magazynuje. Ekran nagrzewa się i utrzymuje temperaturę, natomiast nie przekazuje jej w stronę ściany. Ekran zagrzejnikowy samoprzylepny absorpcyjny jest wykonany głównie z polietylenu pokrytego z zewnątrz folią aluminiową. Dodatkowo, całość pokrywa farba utrzymująca dłużej temperaturę. Dzięki temu taki ekran zagrzejnikowy będzie ogrzewał pomieszczenie nawet w sytuacji, kiedy kaloryfer już przestanie grzać.
Ekran zagrzejnikowy samoprzylepny – wymiary
W marketach budowlanych znajdziesz wiele produktów, które możesz wykorzystać jako ekran zagrzejnikowy. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne, także z uwagi na wymiary. Dlatego podpowiadamy, jak wybierać ekrany za grzejniki pod względem ich wymiarów. Zwracaj uwagę na:
- grubość;
- szerokość;
- wysokość.
Ekrany zagrzejnikowe – grubość
Najczęściej na sklepowe półki trafiają ekrany zagrzejnikowe o grubości około 3 milimetrów. Takie maty zapewniają sporą skuteczność i nie wpływają znacząco na wygląd pomieszczenia. Jeśli chcesz jeszcze lepszych efektów, możesz sięgnąć po grubszy ekran zagrzejnikowy. Najgrubsze modele mają nawet 5 milimetrów i więcej.
Szerokość i wysokość folii za kaloryfer
Mata odbijająca ciepło powinna mieć wymiar zbliżony lub większy niż wymiary kaloryfera. Możesz pomierzyć wymiary wnęki w ścianie i do niej dopasować wymiar, jednak na rynku znajdziesz jedynie kilka standardowych. Zapotrzebowanie na większe ekrany zagrzejnikowe mogą zaspokoić rolki maty, z których utniesz na wymiar tyle materiału, ile będzie potrzebne.
Jak zamontować ekran zagrzejnikowy?
Zdecydowałeś się na ekran zagrzejnikowy? Montaż tego urządzenia nie powinien sprawić ci problemów i poradzi sobie z nim nawet osoba niedoświadczona w dziedzinie prac budowlanych. Trzeba jednak będzie zdjąć grzejniki, dlatego do pracy zabierz się przed sezonem grzewczym lub po jego zakończeniu. Jak przykleić ekran zagrzejnikowy? Podpowiadamy! Kolejne etapy to:
- zdjęcie grzejnika;
- przygotowanie podłoża;
- mocowanie ekranu do podłoża.
Zdjęcie grzejnika
To najtrudniejsza część pracy, ponieważ konieczne będzie zdemontowanie grzejnika. Przy konstrukcjach aluminiowych i nowoczesnych lekkich grzejnikach płytowych nie powinno być z tym problemu. Jeśli jednak ekran zagrzejnikowy chcesz zamontować za starym żeliwnym kaloryferem, możesz mieć spory problem. Ciężki grzejnik często bywa przyrdzewiały w miejscach łączenia z zaworami. Dlatego odkręcenie go będzie wiązało się z wymianą zaworów lub pracami modernizacyjnymi.
Przygotowanie podłoża
Po zdjęciu grzejnika musisz przygotować podłoże do mocowania ekranu. Powinno być przygotowane podobnie, jak do klejenia tapet czy okleiny dekoracyjnej. Pamiętaj, by nie zostawić na nim nierówności i łuszczącej się farby. Zadbaj o to, żeby podłoże było suche, nie miało luźnych elementów niezwiązanych z gruntem i usuń z niego kurz. Nie musisz go malować ani gruntować, ale usunięcie tłustych plam będzie konieczne.
Mocowanie ekranu do podłoża
Na przygotowane podłoże możesz już przykleić matę. Jak zamontować ekran zagrzejnikowy? Na rynku dostępne są produkty samoprzylepne. Wystarczy zdjąć folię zabezpieczającą i można przykleić ekran do powierzchni ściany. Jednak w niektórych ekranach zagrzejnikowych brakuje takich samoprzylepnych elementów, dlatego konieczne będzie użycie kleju. Pamiętaj o tym, że inny klej do ekranów zagrzejnikowych pasuje do płyt polistyrenowych, a inny do polipropylenu.
Czy warto decydować się na ekrany zagrzejnikowe?
Niewielka mata jest niemal niewidoczna dla oka gości, a może przynieść spore korzyści dla komfortu termicznego wewnątrz budynku. Jednak nie w każdych warunkach montaż tego produkt będzie równie efektywny. Ekran zagrzejnikowy najczęściej spotykany jest w budynkach starszych, które nie mają odpowiedniej izolacji termicznej na zewnątrz. Sprawdza się także przy kaloryferach starego typu emitującego ciepło we wszystkich kierunkach.
Maty za grzejnik a nowe instalacje
Folia zagrzejnikowa montowana w budynkach wyposażonych w nowoczesne grzejniki przynosi znikome korzyści. Różnica w zużyciu energii i utrzymywaniu się ciepła będzie co prawda nieco widoczna, jednak nie jest to tak efektywne rozwiązanie. Zanim więc zdecydujesz się przyklejać do ściany ekran zagrzejnikowy, rozważ wybór innego rozwiązania. Nowoczesne grzejniki czy systemy odzysku ciepła są bardziej kosztowne, jednak mogą przynieść znaczne korzyści na wiele lat.Jak widzisz, ekran zagrzejnikowy może być naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem w budynkach, gdzie izolacja termiczna nie jest zbyt efektywna. Ubytki ciepła ograniczysz, bo nie będzie ono uciekało w stronę ścian. Jeśli jednak nie masz dużych problemów z jego stratami, rozważ raczej inne rozwiązania.