Piły łańcuchowe to wszechstronne i uniwersalne narzędzia, które – zależnie od rodzaju – sprawdzą się w przydomowym ogrodzie, na działce, placu budowy czy w lesie. Żeby cieszyć się komfortową pracą, trzeba kupić sprzęt dostosowany do określonych zadań. Przed zakupem, wielu użytkowników zwraca też uwagę na koszty eksploatacji urządzenia. Ma to niebagatelny wpływ na jego typ.

Piły spalinowe i elektryczne – zastosowanie

Piły łańcuchowe mają bardzo liczne zastosowania, różne w zależności od ich rodzaju i mocy. Do intensywnych, wymagających prac, lepszym wyborem będą piły spalinowe. To wydajne maszyny z mocnymi silnikami, które pozwolą przeciąć nawet grube drzewo. Co więcej, piłą spalinową, wyposażoną w odpowiedni łańcuch, można ciąć metal, a tym bardziej tworzywa sztuczne. Ważne, aby sprzęt był odpowiednio wyregulowany.

Pilarki elektryczne nadają się do mniej wymagających prac, takich jak przycinanie gałęzi w ogrodzie czy okrzesywanie krzewów. Są też lżejsze, dlatego chętnie korzystają z nich majsterkowicze i artyści rzeźbiący w drewnie.

Podobne zastosowania mają piły akumulatorowe. To urządzenia, które mają zalety pilarek spalinowych i elektrycznych. Można z nich korzystać w terenie, tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jednak poziom naładowania akumulatora znacząco wpływa na ich wydajność.

Piła spalinowa, elektryczna czy akumulatorowa – koszt zakupu 

Wielu użytkowników w pierwszej kolejności zwraca uwagę na cenę piły. Wpływ na nią ma wiele czynników, związanych np. z budową urządzenia.

Z zasady najdroższe są piły spalinowe, ponieważ to wydajne urządzenia, przeznaczone do najbardziej wymagających prac. Nie oznacza to jednak, że spalinowa piła łańcuchowa musi kosztować krocie. Można oczywiście znaleźć modele za 5000 zł i więcej, ale dostępne są też urządzenia dużo tańsze i niemal równie funkcjonalne. Z drugiej strony, nie warto przesadnie oszczędzać, kupując najtańszą możliwą piłę wątpliwego pochodzenia. Godne polecenia modele oferują znani i polecani producenci. Dobrym pomysłem jest poszukanie opinii na ich temat w internecie.

Piły zasilane prądem są tańsze, za niektóre modele trzeba zapłacić mniej niż 300 zł. Górny pułap ceny jest znacznie niższy niż w przypadku pił spalinowych. Na ogół bardzo dobre pilarki elektryczne kosztują ok. 1000-1500 zł.

Od ok. 300 zł zaczynają się również ceny prostych pił akumulatorowych. Warto jednak pamiętać, że czas ich pracy wynosi najczęściej zaledwie kilkanaście minut. Jest to natomiast wystarczające dla osób, które używają piły krótko i okazjonalnie. Znaleźć można także modele o pojemniejszych akumulatorach – są w stanie zasilić piłę nawet przez dwie godziny. Koszt takiego urządzenia jest jednak zauważalnie wyższy.

Koszt eksploatacji pił elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych

Koszty eksploatacji piły nie powinny być czynnikiem decydującym o jej zakupie, szczególnie że w tym zakresie różnice między pilarkami spalinowymi, elektrycznymi i akumulatorowymi są nieznaczne. Trudno je jednak wyliczyć. Wiele zależy od konkretnego urządzenia, ale też jego prawidłowej obsługi. Jeżeli sprzęt jest użytkowany w niewłaściwy sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko ulegnie awarii. Może nawet wymagać wymiany na nowy model i to niezależnie od tego, jaka jest to pilarka – akumulatorowa, benzynowa czy elektryczna.

Najłatwiej jest obliczyć koszt eksploatacji pił elektrycznych. W przypadku piły o mocy 2400 W, która pracuje przez 3 godziny dziennie, 5 dni w miesiącu, najpierw trzeba przeliczyć waty na kilowaty, tj.:

  • 2400 W = 2,4 kW

Następnie należy ustalić, przez ile kilowatogodzin sprzęt pracuje w ciągu dnia i jak często będzie używany w miesiącu. W podanym przykładzie są to 3 godziny dziennie i 5 dni w miesiącu, a zatem:

  • 2,4 kW × 3h = 7,2 kWh
  • 7,2 kWh × 5 = 36 kWh

Teraz wystarczy pomnożyć otrzymany wynik przez stawkę pobieraną przez operatora energii za jedną kilowatogodzinę. We wrześniu 2022 roku średnia cena za kWh w Polsce wynosiła 0,77 zł. W takiej sytuacji koszt eksploatacji pilarki elektrycznej przez 15 godzin w miesiącu wyniesie 27,72 zł (36 kWh × 0,77 zł). Należy pamiętać jednak o tym, że pilarka elektryczna wymaga użycia przedłużacza o długości kilkudziesięciu metrów – on także kosztuje.

Znacznie trudniej jest oszacować koszt eksploatacji pił akumulatorowych. Wiele zależy bowiem od pojemności i stanu akumulatora.

Trudno również określić koszty eksploatacji pił spalinowych. Należy przyjąć, że sprzęt spala ok. pół litra mieszanki przez godzinę pracy. Jednak koszt oleju i benzyny to nie wszystko. W toku eksploatacji trzeba będzie wymienić świecę i filtr paliwa, a każdy z tych elementów kosztuje przynajmniej kilkanaście złotych. Sama mieszanka także musi być świeża, ponieważ po pewnym czasie traci swoje właściwości (ma to związek z parowaniem benzyny). Poza tym piły spalinowe należy regularnie oddawać do przeglądu. Dostępność serwisu i ceny usług również warto wziąć pod uwagę przy zakupie, tak samo, jak koszt nowej prowadnicy i łańcucha.

Koszty eksploatacji pił łańcuchowych są więc zróżnicowane. Lepiej nie kierować się wyłącznie ceną urządzenia, tylko wybrać takie, które będzie przystosowane do określonych zadań. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma też jego prawidłowa obsługa, przekładająca się na długą i bezproblemową pracę.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady