Płyta fundamentowa to rozwiązanie bardzo atrakcyjne i będące ciekawą alternatywą dla zwyczajnych fundamentów. Dzięki ich zastosowaniu można znacznie skrócić czas wszelkich robót ziemnych. Zapewnia ono także bezpieczeństwo i wygodę. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. 

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyty fundamentowe to specjalny element konstrukcyjny, który można wykorzystać zamiast tradycyjnych ław. Ich specyfika gwarantuje większą nośność, a także idealnie równomierne osiadanie w gruncie. Dzięki temu sprawdza się ona bardzo dobrze na nierównym podłożu. 

Sama budowa płyty nie jest zbyt skomplikowana. Ma ona kilka warstw, a pierwsza z nich to podbudowa, którą wykonuje się z zagęszczonego żwiru. Kolejna z warstw to piasek. Bardzo ważną częścią płyty jest izolacja termiczna, która powinna mieć około 15 – 30 cm. Ostatnią częścią jest płyta nośna z żelbetonu. 

Warto także zaznaczyć, że zbrojenie płyty fundamentowej znajduje się zarówno w dolnej jak i w górnej jej części. 

W jaki sposób wykonuje się płytę fundamentową?

Chcąc zastosować płytę fundamentową nie trzeba wykonywać żadnych głębokich wykopów. Jest to główna różnica od tradycyjnych fundamentów. Zależnie od potrzeb i możliwości, płytę można ustawić między 50 a 140 cm. 

Po wymierzeniu i zaprojektowaniu dalszych prac, można przygotować podkład z betonu oraz wykonać zbrojenie. Ostatnim etapem jest betonowanie całości. 

Grubość płyty fundamentowej może wynosić od ok. 18 do 30 cm. Wiele zależy od tego jaki budynek powstanie na płycie. Jak wspomniano wcześniej nie można zapomnieć o zbrojeniu zarówno w dolnej jak i w górnej części płyty

Jeśli chodzi o ocieplenie płyty fundamentowej można to wykonać na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest układanie warstwy izolacyjnej bezpośrednio na płycie lub bezpośrednio na podkładzie, zanim przejdzie się do wykonywania zbrojeń. Do ocieplenia można wykorzystać styropian lub np. polistyren ekstrudowany. 

Kiedy jednak wykonuje się płytę fundamentową z betonu niewodoszczelnego trzeba koniecznie pamiętać o dodatkowej warstwie izolacyjnej. która zapobiegnie rozwojowi wilgoci. 

Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa cieszy się coraz większą popularnością. W niektórych krajach na zachodzie jest to oczywisty wybór, który zwyczajne fundamenty zostawił dawno temu w tyle. Nie ma się co dziwić, ponieważ płyta wyróżnia się wieloma znaczącymi zaletami. Przede wszystkim sprawdzi się ona bardzo dobrze na każdym terenie. Dodatkowo dzięki temu, że izolacja przeciwwilgociowa na całej powierzchni płyty, nie pojawia się żaden problem z przesiąkaniem czy wilgocią. 

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać płytę fundamentalną jest to, że stawia się ją w bardzo krótkim czasie. Koszt płyty fundamentowej także nie są zbyt wysokie, co ma duże znaczenie dla inwestorów. Dzięki temu, że płyty fundamentowe są grube, dokładnie ocieplone i nie podchodzą wilgocią, można mieć pewność, że budynek, który na niej stanie będzie w pełni energooszczędny. 

Jak projektuje się płytę fundamentową?

Bardzo ważnym etapem prac jest prawidłowe zaprojektowanie płyty fundamentowej. W trakcie tego procesu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim istotne jest ocenienie jakości gruntu. Od tego w dużej mierze zależna jest cena płyty. Projektując płytę należy też wziąć pod uwagę jaki będzie układ elementów w budynku takich jak kominy, ściany czy słupy. Już na etapie projektowanie trzeba też podjąć decyzję dotyczącą tego, gdzie umiejscowione będą przyłącza, a także czy budynek ma posiadać podpiwniczenie. W późniejszym czasie wprowadzenie pewnych zmian będzie niemożliwe. Przygotowując projekt trzeba także rozważyć możliwość wyposażenia płyty fundamentowej w elementy odpowiedzialne za grzanie. 

Stawianie budynków na płycie fundamentalnej spełnia oczekiwania nawet tych inwestorów, których wymagania są największe. Ważne jest jednak to, aby wybierając najbardziej profesjonalne produkty wykonane ze sprawdzonych i solidnych materiałów. 

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady