pralka electrolux błąd e40

Nie możesz skończyć prania, bo nie działa twoja pralka Electrolux? Błąd e40 miga na wyświetlaczu? Sprawdź, o czym może świadczyć ten kod błędu i zobacz, jak radzić sobie z awarią!

Niewielu użytkowników podstawowego urządzenia AGD wie, co oznaczają kody błędów. Jeśli twoja pralka nagle przestała działać, a na wyświetlaczu pojawił się błąd e40, możesz podejrzewać wiele różnych przyczyn. Najczęściej błąd związany jest z awarią blokady drzwiczek. Możesz samodzielnie spróbować wyjaśnić, gdzie znajduje się źródło problemu, jeśli jednak nie uda się ci się zlokalizować usterki, skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu.

Pralka Electrolux i kod e40 na wyświetlaczu

Błąd e40 oznacza usterkę, która może mieć różne przyczyny. Po przejściu do trybu testowego kod e40 może zniknąć, natomiast pojawia się jeden z kilku innych kodów wskazujących precyzyjnie na problem. Może to być:

  • problem z drzwiami pralki – drzwi nie są prawidłowo zamknięte lub doszło do uszkodzenia blokady drzwi;
  • nieszczelność drzwi klapy;
  • uszkodzenie czujnika otwierania drzwi bębna;
  • przerwanie obwodu elektrycznego (błąd e45);
  • nieprawidłowe działanie grzałki;
  • awaria modułu sterowania.

Niekiedy dodatkowo pralka emituje sygnały dźwiękowe, którym towarzyszą 4 mignięcia. Najprostszym rozwiązaniem problemu może być dociśnięcie drzwi (mogą być niedomknięte). Błąd e40 może oznaczać, że w pralce znajduje się za dużo prania – część należy usunąć przed ponownym uruchomieniem urządzenia. 

Niektóre modele pralek mają możliwość awaryjnego otwierania drzwiczek – należy sprawdzić w instrukcji obsługi, jak bezpiecznie otworzyć pralkę. Mechanizm awaryjnego otwierania znajduje się najczęściej obok filtra włókien. Przed otwarciem należy upewnić się, czy poziom wody nie jest zbyt wysoki i pranie nie jest za gorące. Trzeba również sprawdzić, czy bęben nie obraca się, w razie konieczności poczekać, aż bęben zatrzyma się. Podczas otwierania awaryjnego występuje zagrożenie oparzeniem, a także ryzyko uszkodzenia ciała. 

Pralka Elektrolux – błąd e40 i awaria grzałki

Jeśli sprzęt nie działa prawidłowo i wciąż wyświetla się błąd e40 pralki Electrolux, sprawdź, czy nie jest to kłopot z grzałką. Błąd może wyskakiwać w sytuacji, gdy urządzenie nie osiągnie w cyklu prania zadanej temperatury. Oznacza to najczęściej nieprawidłowości związane z działaniem grzałki. Przyczyną bywa uszkodzenie grzałki lub czujnika temperatury. W przypadku awarii sygnalizowanej błędem e40 warto wezwać serwis. Specjaliści mający doświadczenie w rozpoznawaniu najbardziej powszechnych błędów pralki Electrolux, sprawdzą urządzenie i pomogą znaleźć rozwiązanie problemu.

Pralka Electrolux – błąd e40. Jak postępować?

Jeśli na wyświetlaczu pralki Elektrolux zauważysz migający kod błędu e40, zacznij od sprawdzenia, czy na drzwiach pralki nie ma żadnych przeszkód, np. przedmiotów blokujących prawidłowe zamykanie drzwiczek urządzenia. Usuń wszelkie przeszkody i spróbuj ponownie uruchomić pralkę. Jeśli błąd będzie się nadal wyświetlać, sprawdź zamek drzwi, zbadaj, czy nie ma żadnych śladów uszkodzenia. Jeśli je znajdziesz, wymień ten element w swojej pralce Electrolux. Błąd E40 może oznaczać problem związany z elektryką, dlatego koniecznie należy sprawdzić wszystkie połączenia pomiędzy płytą sterowania a całym okablowaniem. Trzeba wyeliminować możliwe problemy związane z przerwaniem obwodu elektrycznego.

Zanim zaczniesz naprawę, zajrzyj do instrukcji obsługi, sprawdź, jak bezpiecznie dokonać przeglądu urządzenia. Pamiętaj, aby najpierw odłączyć je od prądu. Jeżeli powyższe porady nie wyeliminują problemu, należy zadzwonić do Biura Obsługi Klienta firmy Electrolux i skorzystać z pomocy specjalistów.

Źrodło: https://przewodnikpanidomu.pl/pralka-electrolux-blad-e40

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady