5 zastosowań pompy do beczek
Pompy beczkowe to urządzenia o szerokim spektrum zastosowania. Można je wykorzystać wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność opróżnienia lub napełnienia zbiorników znormalizowanych, takich jak beczki, kontenery, hoboki czy kanistry. Dedykowane są do transportu mediów o różnym stopniu lepkości i agresywności, jednak szczególnie dobrze radzą sobie z tymi, które są bardzo gęste. Gdzie najczęściej są używane? Poznaj 5 zastosowań funkcjonalnych pomp do beczek!
Pompy do beczek w przemyśle spożywczym
Jednym z najczęściej spotykanych miejsc, w których można spotkać pompy do beczek, jest szeroko pojęte przetwórstwo spożywcze. Urządzenia te są z reguły wykorzystywane do rozładunku beczek czy hoboków, w których znajdują się gęste koncentraty czy innego rodzaju składniki, dodawane później do różnego rodzaju produktów. Przy czym w tym przypadku używane są pompy beczkowe higieniczne, które można poddawać sterylizacji, wykonane z materiałów bezpiecznych, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Warto zaznaczyć, że pompy beczkowe mogą być również stosowane do mieszania.
Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny
W tym przypadku również znajdują zastosowanie przede wszystkim pompy do beczek higieniczne oraz takie, które są skonstruowane z materiałów niereaktywnych chemicznie. Używane są one do transportu mediów o różnej konsystencji – najczęściej załadunku lub rozładunku gotowych produktów, takich jak różnego rodzaju kremy czy pasty lub półproduktów, czyli substancji dodawanych do kosmetyków, leków czy innych preparatów.
Pompy beczkowe w laboratorium
Pompy do beczek w laboratorium można wykorzystywać zarówno do rozładunku różnego rodzaju substancji, jak i do ich dozowania – mogą bowiem odmierzać mniejsze ilości cieczy ze zbiorników. Zastosowanie znajdują tutaj konstrukcje z materiałów odpornych na działanie agresywnych mediów. Przykładowo w laboratorium często spotykane są pompy beczkowe do stężonych kwasów i zasad.
Przemysł petrochemiczny i pompy do beczek
Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie także w przemyśle rafineryjnym do rozładunku czy załadunku półproduktów rafineryjnych oraz do dozowania, czy do wygodnego pobierania próbek. W tym przypadku pompy również muszą być zbudowane z materiałów przeznaczonych do transportu mediów chemicznych. Przy czym muszą one być przeznaczone do pracy z cieczami łatwopalnymi, czyli mieć certyfikat ATEX kat. 2.
Pompy do beczek w użytku prywatnym
Pompy beczkowe z powodzeniem można używać w domu, a raczej w ogrodzie. Jest to niezawodne urządzenie pozwalające przetransportować deszczówkę z większych zbiorników, takich jak np. mauzery, do mniejszych. Pompy beczkowe można także wykorzystać do wygodnego pobierania wody ze studni.
Jak widać, pompy beczkowe to urządzenia niezwykle funkcjonalne, które są stosowane w wielu różnego rodzaju gałęziach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Wszystko to za sprawą ich kompaktowych rozmiarów, prostej budowy, szerokiego zakresu rodzajów transportowanych cieczy i niskich kosztów eksploatacyjnych.