Ogromny odsetek inwestorów, czy to prywatnych nieruchomości, czy biznesowych/firmowych, znajdując się na etapie wykańczania i aranżacji wnętrz marzy o … naturalnych, drewnianych podłogach. Nic w tym dziwnego, bowiem kojarzą się one z niewymuszoną elegancją, pięknem i trwałością. Niestety warto w tym miejscu zaznaczyć, że mimo niezaprzeczalnych walorów, podłogi wykonane z naturalnego drewna nie zawsze będą dobrym wyborem. Nie spełnią bowiem swoich funkcji m.in. na ogrzewaniu podłogowym czy w mocno eksploatowanych miejscach. Na szczęście dla takich osób istnieje alternatywa, czyli panele podłogowe laminowane, których zalety przedstawiamy poniżej!

Panele laminowane, czyli wysoka użyteczność i funkcjonalność

Spośród walorów paneli laminowanych na uwagę zasługą przede wszystkim ich właściwości wytrzymałościowe. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że panele podłogowe laminowane cechuje odporność m.in. na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy powstawanie plam i odbarwień. Produkty z najwyższej półki są ponadto niewrażliwe na działanie promieni słonecznych czy żar papierosa, który nieopatrznie może spaść na podłogę – co prawda, lepiej jak najszybciej go usunąć, ale bez obaw, nie pozostawi on na powierzchni laminatu nieestetycznych śladów.

Łatwy montaż i pielęgnacja

Panele podłogowe laminowane (https://kronosfera.pl/p/wykonczenie-wnetrz-panele-podlogowe-laminowane,44) to materiały, których montaż jest banalnie prosty, szybki i sprawny. Bez obaw zatem poradzą sobie z nim nawet amatorzy, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z takim zadaniem. Montuje się je bowiem na zatrzaski typu klik-klak, układając na podkładzie i dopasowując do siebie kolejne elementy – jednym słowem klocki lego dla dorosłych! Co więcej tak prosta instalacja to również oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba wyposażać się w specjalistyczne narzędzia czy zatrudniać do ich ułożenia fachowca.
Późniejsze czyszczenie i pielęgnacja paneli laminowanych to również przysłowiowa „bułka z masłem”. Jak już zostało wspomniane, panele podłogowe laminowane są odporne na powstawanie ciężkich do usunięcia plan. Jeżeli na ich powierzchni pojawią się jednak jakiekolwiek inne zabrudzenia, wystarczy umyć je lekko zwilżonym mopem. Z wszechobecnym kurzem poradzi sobie z kolei regularne odkurzanie czy zamiatanie miękką szczotką.

Wiele możliwości dekoracyjnych i wysoka estetyka

Zachowując wszystkie swoje właściwości użytkowe, panele laminowane to materiał wykończeniowy, który daje szeroki repertuar wyboru. To jak finalnie będzie wyglądała podłoga, zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni inwestora i jego wizji na temat danego pomieszczenia. Panele podłogowe laminowane mogą bowiem imitować niemal każdy materiał, kolor, a nawet wzór!
Jeżeli zależy Tobie na podłodze, która do złudzenia będzie przypominać naturalne drewno, warto zwrócić uwagę m.in. na kolekcję podłóg LARRGO od Kronospan. Tego typu panele laminowane wyróżnia ciekowe wzornictwo od ciepłych, delikatnych odcieni po ciemne eleganckie tonacje podłóg imitujących drewno. Ponadto zastosowana w tej kolekcji V-fuga w połączeniu z pięknie zaakcentowanym usłojeniem daje efekt naturalnej deski, a różne klasy ścieralności pozwolą dobrać produkt, który w 100% będzie spełniał Twoje oczekiwania.

Niewątpliwie wszystkie wyżej przedstawione zalety jasno pokazują, że pod względem zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym, panele podłogowe laminowane są liczącą się konkurencją dla innych współczesnych form wykończenia podłogi.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Porady