Drewno to jeden z najstarszych i najbardziej naturalnych materiałów stosowanych we współczesnym budownictwie. Jest ekologiczne, naturalne i zdrowe, lecz jednocześnie nie tak trwałe, co beton i cegła. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwalają wzmocnić drewno i tym samym zabezpieczyć je przed niszczeniem pod wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych. Jednym z nich jest japońska technika zwana Shou Sugi Ban. Sprawdźmy, co kryje się pod tym pojęciem i dlaczego warto wykonać elewacje drewniane z desek przygotowanych tą techniką!

Na czym polega technika Shou Sugi Ban?

Wydawać by się mogło, że ogień i drewno zdecydowanie nie idą w parze. Z takim myśleniem nie zgodziliby się Japończycy, którzy od wieków wykorzystują siłę ognia do przedłużenia trwałości desek drewnianych. Na jego zastosowaniu opiera się popularna metoda Shou Sugi Ban, która pozwala na przedłużenie trwałości drewnianych desek poprzez ich zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Technika ta jest z powodzeniem stosowana w Kraju Kwitnącej Wiśni od wielu stuleci, a w ostatnich latach zyskuje także spore zainteresowanie w Europie.

Głównym celem Shou Sugi Ban jest zabezpieczenie podatnego na niszczenie drewna, które będzie wyeksponowane na zewnątrz pomieszczeń. Za jej pomocą można wykonać trwałe, naturalne i estetyczne elewacje drewniane, które zachowają swój piękny wygląd i dobry stan przez nawet 50-60 lat – na taki czas szacuje się bowiem wytrzymałość desek opalanych ogniem. Sekret Shou Sugi Ban polega na poddaniu desek elewacyjnych działaniu ognia – w efekcie uzyskuje się nie tylko bardziej wytrzymałe oraz odporne na wodę i czynniki biologiczne drewno, lecz także deski o unikalnym, charakterystycznym wyglądzie, który posiada wielu zwolenników.

Jak działa Shou Sugi Ban? Przed czym zabezpiecza elewacje drewniane?

Deski drewniane, które zostaną umieszczone na zewnątrz pomieszczeń, będą stale narażone na kontakt z niszczącymi czynnikami atmosferycznymi – m. in. promieniowaniem słonecznym, wodą, wilgocią, mrozem, zmiennymi temperaturami, a także szkodnikami. Aby ochronić elewacje drewniane przed stopniowym niszczeniem pod ich wpływem, nie wystarczy pomalować deski i poddać je impregnacji – zazwyczaj takie rozwiązanie okazuje się na dłuższą metę nieskuteczne. A przecież elewacja domu z założenia powinna przetrwać w dobrym stanie wiele dziesięcioleci!

I tu pojawia się Shou Sugi Ban – japońska technika, która nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie. Wykonane z jej wykorzystaniem elewacje z drewna są w stanie przetrwać ponad 50 lat. Jest to więc obecnie jeden z najlepszych sposobów na stworzenie wytrzymałej, odpornej na działanie czynników zewnętrznych elewacji domu.

Opalanie desek impregnuje je lepiej niż dostępne w sprzedaży produkty chemiczne, a przy tym nadaje deskom unikalnego, estetycznego wyglądu oraz zabezpiecza elewacje drewniane przed działaniem szkodników. Jednocześnie metoda Shou Sugi Ban nie blokuje wymiany gazowej, z której słynie drewno sprawiając, że pozostaje ono w pełni naturalnym i ekologicznym materiałem budowlanym.

Materiał promocyjny.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady