Oświetlenie typu ambient na początku stosowane było we wnętrzach samochodów. Taśmy z ledowymi lampkami pozwalają na doświetlenie elementów ważnych dla kierowcy i pasażera, a prócz tego wyglądają bardzo efektownie. Klimatyczne przygaszone oświetlenie, które może rozbłysnąć, gdy potrzebujemy więcej światła, to kwintesencja ambientu. Nowoczesne rozwiązania, z których czerpie ta aranżacja, pozwalają tworzyć łagodnie oświetlone i przytulne wnętrza. W efekcie bez problemu można wykonywać bardziej precyzyjne prace, zapewniając sobie w razie potrzeby mocniejsze światło. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest łatwy montaż, który sprawia, że własne oświetlenie typu ambient możemy stworzyć sami.

Oświetlenie typu ambient – kwestie techniczne i aranżacyjne 

Wyrażenie ambient light oznacza światło, które nie ma konkretnego kierunku padania. Często jest rozproszone i jego zadaniem jest miękko “otulać” przedmioty i powierzchnie. Z zasady jest ono przyjemne dla oczu i ułatwia relaks oraz wyciszenie umysłu. Ambient light może sprawiać wrażenie przygaszonego lub przydymionego światła. Kluczem do funkcjonalności jest możliwość wyostrzenia go i rozświetlenia wnętrza w razie potrzeby.

Tego typu aranżacja światła nie męczy naszych oczu i nie rozprasza, a prócz tego jest bardzo stylowa. Delikatne doświetlenie konkretnych powierzchni sprawdza się we wspomnianych już wnętrzach samochodów, ale nie tylko. Ambient Light można spotkać w sklepach, kinach czy muzeach, a coraz częściej gości też w prywatnych przestrzeniach. Ledowe taśmy, które można łatwo przykleić w dowolnych miejscach, idealnie sprawdzą się w sypialni czy salonie. Lampy typu LED mogą świecić nawet do 50 000 godzin. Oczywiście można je wmontować w sufit czy ściany, ale równie dobrym rozwiązaniem jest mocna samoprzylepna taśma z odpowiednim oświetleniem. 

Gdzie sprawdzi się ambient light?

Zastanawiasz się jakie oświetlenie wybrać do mieszkania? Światło ledowe daje naprawdę szeroki wachlarz możliwości i to, z których skorzystamy, zależy od naszych preferencji. Niektórzy łączą je z inteligentnym oświetleniem całego domu, jeszcze inni stosują tylko proste taśmy, by na przykład doświetlić półkę z książkami, obraz czy telewizor. Jak już wspomnieliśmy, montaż najprostszych taśm ledowych nie jest niczym trudnym i poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz. Taśmy najczęściej wyposażone są w specjalną powłokę klejącą, która ma dobrą przyczepność do każdego rodzaju powierzchni. Wiercenie i inne poważniejsze ingerencje w ścianę nie są w tym przypadku potrzebne. Jeśli oświetlenia typu ambient nie zamierzamy łączyć z inteligentnym systemem sterowania, konieczne będzie zamontowanie odpowiednich przycisków w wygodnych dla nas miejscach. 

Światło ambient najbardziej pasuje do nowoczesnych wnętrz o niestandardowym rozkładzie. Jeśli nasze mieszkanie lub dom wypełnione jest zakamarkami, właśnie taka aranżacja świetlna wydobędzie potencjał wnętrza. Lampy typu LED idealnie sprawdzają się też w surowych loftowych wnętrzach. Mogą być świetnym dopełnieniem minimalistycznego wyposażenia lub pomagać porządkować przestrzeń wypełnioną stylowymi drobiazgami. Ambient light jest bardzo elastyczne i daje się łatwo wkomponować w niemal każdą przestrzeń.  

Wady i zalety oświetlenia ambientowego

Ciepłe i miękkie światło ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i wspiera proces relaksacji ciała oraz umysłu. O ambient light w sypialni powinny pamiętać również osoby mające problemy z zasypianiem. W przeciwieństwie do jasnego i zimnego światła ekranów, wspiera ono procesy, które mają przygotować nasz organizm do snu.

Niezwykły potencjał ma wspomniane już połączenie oświetlenia typu LED i inteligentnego systemu domowego. Rozwiązanie to pozwala zdalnie sterować światłem z każdego urządzenia. Dopełnia to ideę ambient light  która stawia na elastyczność. Swobodne zmiany źródeł światła i jego natężenia mają służyć wygodzie osób przebywających w pokoju. 

Największą wadą omawianego rozwiązania mogą okazać się koszty. Jeśli przestrzeń, którą chcemy oświetlić w ten sposób, jest duża,  taśmy i sterowniki potrzebne do zdalnej kontroli będą oznaczały spory wydatek. Urządzenia są tym droższe, im więcej manipulacji światłem umożliwiają. Ledy pozwalają dziś na zmianę nie tylko natężenia światła, ale też jego barwy czy stopnia rozproszenia. Na rynku możemy znaleźć gotowe urządzenia zapewniające pełną kontrolę nad oświetleniem wielu powierzchni. Są one jednak dużo droższe niż proste taśmy, o których mówiliśmy wcześniej. Oferta tego typu akcesoriów jest szeroka i znajdują się w niej produkty na niemal każdą kieszeń.  Więcej porad na temat aranżacji wnętrz możesz sprawdzić na tym blogu.

Artykuł promocyjny.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady