Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego zazwyczaj pochłania 30% kosztów inwestycyjnych. Czas realizacji robót z tego zakresu może wynieść 2–3 miesiące.
Przejście budynku od stanu zerowego do surowego otwartego to najbardziej dynamiczny okres podczas realizacji inwestycji. Po osiągnięciu tego etapu obiekt ma gotową konstrukcję nośną i zaczyna być przygotowywany do prac wykończeniowych.
Co obejmuje stan surowy otwarty budynku?
Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego dotyczy robót wykonywanych od etapu zero (podłogi na gruncie) do zakończenia prac konstrukcyjnych. Dom, który jest we wskazanej fazie realizacji, ma całą nośną konstrukcję, ale jak sama nazwa wskazuje, nie jest zamknięty. Niezamknięcie oznacza w takim przypadku przede wszystkim brak okien i drzwi w przeznaczonych do tego celu otworach w przegrodach zewnętrznych. Budynek, który osiągnął stan surowy otwarty, ma nośną więźbę lub stropodach, ale w niewykończonej postaci.
Dom będący na etapie stanu surowego otwartego ma wszystkie pionowe przegrody zewnętrzne. W środku budynku są wykonane ściany nośne, czyli te, które są związane ze stropami i które przenoszą obciążenia, oraz działowe. Jak można się domyślić, gotowa jest także przegroda pozioma oddzielająca dwie kondygnacje (jedna lub kilka w zależności od założonej liczby pięter w budynku).
Przed rozpoczęciem realizacji inwestycji oraz w trakcie trwania robót inwestorzy często zadają sobie pytanie, jak obliczyć ilość pustaków na dom lub w jaki sposób określić ilość potrzebnego pokrycia dachowego. Bardzo przydatny w takim przypadku jest opracowany przez biuro projektowe przedmiar robót.
Jakie prace są niezbędne do wykonania po osiągnięciu stanu zerowego w budynku?
Budynki mieszkalne jednorodzinne rzadko są pozostawiane na dłuższy czas w stanie surowym otwartym. Nic w tym dziwnego, ponieważ w takim przypadku wnętrze obiektu jest narażone na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych. Etap budowy, który zostaje osiągnięty w niedługim czasie po stanie surowym otwartym, to stan surowy zamknięty. Do jego wypracowania zazwyczaj jest konieczne zamontowanie okien, drzwi i bramy garażowej oraz instalacja warstw izolacyjno-wykończeniowych na dachu.
Realizacja zewnętrznych i wewnętrznych prac wykończeniowych umożliwia doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego. Obiekt w takiej fazie ma już kompletną elewację (z ociepleniem i tynkiem lub okładziną). W środku domu są rozprowadzone instalacje oraz wykonane tynki i wylewki.
Ostatnia część prac wykończeniowych ma na celu doprowadzenie budynku do stanu pod klucz, czyli etapu, w którym dom jest gotowy do zamieszkania. Prace konieczne w ostatniej fazie realizacji inwestycji to m.in.: gładzenie ścian, malowanie, tapetowanie, klejenie glazury, układanie podłóg, wykonanie zabudowy kuchennej czy szaf.
Artykuł zewnętrzny.