Śruby rzymskie napinające – jak są zbudowane?
Śruby rzymskie, inaczej zwane nakrętkami rzymskimi stosowane są do naciągania i napinania siatek oraz lin. Znajdują swoje zastosowanie w budownictwie, w tym przy budowaniu mostów liniowych, a także w transporcie kolejowym, tramwajowym, w żeglarstwie oraz w rolnictwie, gdzie wykorzystuje się je do ciągników. Śruby te doskonale sprawdzają się również w budowaniu instalacji odgromowych.
Śruba rzymska – budowa
Nakrętki rzymskie są wykonane z ocynkowanej stali kutej. W ten sposób śruba ta jest niezwykle odporna na działanie złych czynników atmosferycznych, które mogłyby prowadzić do jej korozji. Śruby rzymskie są również odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Są to więc narzędzia bezpieczne i niewrażliwe na zniekształcenia. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo tworzonych konstrukcji, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, gdzie są wykorzystywane. Śruby rzymskie muszą wytrzymać znaczne obciążenia oraz zapewnić bezpieczeństwo na obiektach, w których przebywają ludzie.
Nakrętki rzymskie składają się z trzech pojedynczych części. Głównym elementem jest korpus, na który z obu stron wkręca się odpowiednie śruby. W zależności od sposobu mocowania możemy wyróżnić kilka rodzajów śrub rzymskich. Śruby mogą być zakończone końcówkami przypominającymi hak (hak-hak), końcówkami przypominającymi pętelkę (oko-oko) lub dwoma różnymi końcówkami (hak-oko). Wyróżnia się również śruby szekla-szekla oraz śruby rzymskie do spawania. Działanie śruby rzymskiej jest bardzo proste. Kiedy końcówki mamy już nagwintowane na przeciwległych końcach korpusu, korpus należy zacząć skręcać, co naciąga obie końcówki i pozwala uzyskać odpowiednie naprężenie.
Nakrętki rzymskie możemy znaleźć w wielu rozmiarach. Warto pamiętać, że wymiary podaje się w milimetrach. W zależności od wielkości śruby rzymskie mogą kosztować od kilku złotych, za najmniejsze śruby, do kilkunastu, za te bardzo duże. Śruby te są w większości bardzo łatwo dostępne zarówno w sklepach z materiałami budowlanymi, jak i przez Internet.
Zastosowanie śrub rzymskich
Najczęściej śruby rzymskie możemy spotkać w branży budowlanej. Są one bowiem bardzo istotnymi elementami konstrukcyjnymi. Spotykamy je również w żeglarstwie, gdzie na jachtach stabilizują maszty poprzez naciągnięcie want. W tym zakresie również są bardzo istotnymi elementami, gdyż w przypadku słabej jakości śruby maszt może nie wytrzymać, co grozi utratą zdrowia, bądź nawet życia załogi. W komunikacji lądowej nakrętki rzymskie stosuje się w transporcie kolejowym oraz tramwajowym. W transporcie tramwajowym stosuje się je przy naciąganiu sieci trakcyjnej, natomiast w transporcie kolejowym do tworzenia sprzęgu śrubowego wagonów kolejowych.
Śruby rzymskie możemy również spotkać w rolnictwie, gdzie wykorzystywane są jako łącznik do ciągników. Dobrze sprawdzają się również przy zabezpieczaniu masztów odgromowych oraz wież transmisyjnych i przekaźnikowych. Przy wyborze śruby rzymskiej należy zwrócić uwagę na jej rozmiar, a także na końcówki, gdyż w zależności od tego, w jakim celu śruba ma być użyta, taką końcówkę będziemy potrzebować.
Materiał promocyjny.