Zarówno profesjonalne prace budowlane czy wykończeniowe, jak i hobbystyczne majsterkowanie i wykonywanie prac rzemieślniczych z użyciem różnego rodzaju materiałów wymaga posiadania odpowiedniego osprzętu. Jednym z narzędzi, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze wyposażony warsztat jest szlifierka. Komu może przydać się szlifierka stołowa i jakie jej parametry należy wziąć pod uwagę przy zakupie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Szlifierka stołowa- komu może się przydać?

Szlifierka stołowa to elektronarzędzie o wysokiej precyzji i dokładności. Posiada  kamienie szlifierskie, tarcze ostrzące bądź ścierające, w zależności od wykorzystania, które swoją mocą potrafią swobodnie obrabiać różne materiały. Szlifierka stołowa jest elektronarzędziem napędzanym silnikiem i wyposażonym w dwie tarcze. Ich średnice mieszczą się w przedziale 125 do 250mm. Mogą być stosowane do szlifowania na sucho, ale także na mokro. Każda szlifierka stołowa umożliwia zamontowanie dwóch tarcz jednocześnie, co z kolei pozwala na wykorzystanie dwóch różnych tarcz do różnych prac, np. do szlifowania i polerowania materiału. Dzięki temu, że nie ma konieczności zmiany tarcz, praca przeprowadzana jest o wiele szybciej. Szlifierki stołowe najczęściej stosuje się do ostrzenia bądź ścierania elementów. Przykładem może być urządzenie służące do ostrzenia łańcuchów pił spalinowych czy elektrycznych. Innym zastosowaniem jest ostrzenie np. wierteł. Szlifierka w wersji stołowej przyda się z pewnością w każdym przydomowym warsztacie dzięki uniwersalności swoich zastosowań. Na pewno jest urządzeniem niezbędnym w pracach pasjonata majsterkowania, pozwalając na łatwą i szybkę obróbkę wielu różnych materiałów, w tym także metalu. Szlifierka stołowa bardzo często wykorzystywana jest także do polerowania czy czyszczenia różnych powierzchni. Zastosowanie urządzenia jest ściśle związane z rodzajem zamontowanej tarczy. Każda z nich sprawdzi się do obróbki materiałów o zróżnicowanej twardości. Ważne, by tarczę dostosowywać do wykonywanej aktualnie pracy, co pozwoli na uniknięcie niszczenia zarówno tarczy, jak i obrabianego materiału.

Jakie parametry szlifierki stołowej są najważniejsze?


Oczywiście, jednym z najważniejszych parametrów technicznych szlifierki stołowej jest jej moc. Im jest ona wyższa, tym urządzenie radzi sobie lepiej z twardymi materiałami. Moc szlifierki należy dobierać do własnych potrzeb, w zależności od tego, z jakimi materiałami pracujemy najczęściej. Poza mocą, ogromne znaczenie ma także rozmiar tarczy. Mowa tu nie tylko o średnicy i grubości tarczy, ale także o wielkości otworu. Są to parametry, które muszą zostać dobrane idealnie, by zapewnić prawidłową pracę urządzenia. Kolejnym istotnym parametrem szlifierki precyzyjnej jest prędkość obrotowa. Można by stwierdzić, że im ta prędkość jest wyższa, tym lepiej. Rzeczywiście, duża prędkość obrotowa pozwala na szybszą obróbkę materiału. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że różne materiały wymagają różnej prędkości. Jeżeli dużą prędkość zastosujemy do delikatnego materiału, może dojść do jego uszkodzenia. Najlepiej więc wybierać takie szlifierki, które pozwalają na regulację prędkości obrotowej.Taka opcja zapewni większą swobodę i o wiele większe możliwości.

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę także na wygodę. To w dużej mierze kwestia indywidualna. Szlifierka musi dobrze leżeć w dłoni, być w miarę możliwości lekka, by umożliwić precyzyjne i swobodne manewrowanie nią podczas wykonywania pracy.

Szlifierka stołowa przeznaczona do użytku domowego- jaką wybrać?

Szlifierka stołowa przeznaczona do użytku domowego powinna być poręczna i wygodna w użytkowaniu. W porównaniu do szlifierek profesjonalnych, nie jest potrzebna aż tak wysoka moc ani prędkość obrotowa. Warto wybierać szlifierki z możliwością regulacji prędkości obrotowej, dzięki czemu jej działanie łatwo dostosujesz do aktualnie obrabianego materiału, bez ryzyka jego zniszczenia czy uszkodzenia. Szlifierki stołowe posiadają różnego rodzaju tarcze, wykonane z różnych kamieni. Każdy z nich sprawdza się podczas wykonywania różnego rodzaju zadań. Bardzo istotnym parametrem ścierniwa jest jego granulacja. Parametr ten wskazuje, jaka jest grubość wykorzystanych do jego stworzenia ziaren. Granulacja określa także twardość i typ spoiwa. 

Czy warto kupić szlifierkę stołową?

Nie ulega wątpliwości, że wygoda i precyzja użytkowania szlifierki stołowej jest bez porównania do szlifierki tradycyjnej. Jej o wiele mniejsze rozmiary i bardziej poręczna konstrukcja zapewniają większą swobodę ruchu. Cena szlifierki o niewielkiej mocy, idealnej do domowych zastosowań z całą pewnością nie nadszarpnie budżetu, a sama szlifierka będzie urządzeniem przydatnym i wyjątkowo funkcjonalnym. Bez względu na to, czy potrzebujesz szlifierki do zastosowań domowych, czy może profesjonalnego urządzenia o dużej mocy i dużej prędkości obrotowej, interesujące modele znajdziesz w ofercie sklepu: https://fixero.com/elektronarzedzia/szlifierki/szlifierki-stolowe.html.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady