W jaki sposób dobrać odpowiednie kołki rozporowe?
W jaki sposób dobrać odpowiednie kołki rozporowe?
W sprzedaży znajduje się duży wybór różnych wersji kołków. Gdy trzeba wybrać spełniające oczekiwania kołki rozporowe, można spotkać się z problemem związanym z wyselekcjonowaniem odpowiedniego modelu. Wyboru można dokonać z szerokiego zakresu produktów, począwszy od żebrowanych, a kończąc na spiralnych. Zatem ważne jest, aby wstępnie ustalić, w jakim celu zamierza się stosować konkretne modele kołków. Kluczowe znaczenie ma tutaj rodzaj materiału budowlanego, w którym wybrany produkt ma być zamocowany.
Z innych typów kołków rozporowych, trzeba korzystać przy stosowaniu w takich materiałach jak:
- drewno,
- beton,
- ściany murowane,
- struktury porowate,
- materiały płytowe.
Jak powinno się wybierać konkretne typy mocowań?
Mocowania w postaci kołków rozporowych dzielą się ze względu na rodzaj siły wprowadzonej w materiał.
Pod tym kątem wyróżnić można takie kołki jak:
- mocowane siłą tarcia,
- zamocowania kształtowe,
- zamocowania nierozłączone bezpośrednie.
Gdy wykonane ma być mocowanie siłą tarcia, wówczas najczęściej stosowane są kołki rozporowe wykonane z tworzywa sztucznego. Stosowane są modele klasyczne. Rozprężony kołek będzie doskonale trzymał się w betonie, czy murze. Natomiast przy mocowaniu kształtowym kołki będą deformować się w przestrzeni materiału budowlanego. Wybrać trzeba w takim przypadku kołki uniwersalne lub przeznaczone specjalnie do pustych przestrzeni. Mogą być one zastosowane przy montażu w materiałach płytowych, czy w cegle. Trzecim rodzajem mocowań są te nierozłączone bezpośrednie. Wówczas kołek jest sklejany z materiałem ściany, co dotyczyć może zaprawy, czy żywic reaktywnych.
Jak wybrać kołek rozporowy pod kątem budowy?
Podział kołków rozporowych nie dotyczy wyłącznie sposobu mocowania. Znacznie ma również jego budowa.
Wyróżnić można takie modele kołków jak:
- z hakiem prostym,
- proste,
- z oczkiem,
- z łbem sześciokątnym,
- z nacięciem krzyżowym,
- z hakiem sufitowym.
Proste kołki rozporowe to standardowe wersje. Z tego powodu są powszechnie stosowane przy różnych materiałach. Natomiast wersje z hakiem prostym pozwalają na zawieszanie elementów montażowych. Gdy planuje się montaż oświetlenia, wieszaków, półek, wówczas warto postawić na modele z hakiem sufitowym. Mogą być one zastosowane między innymi przy wykonywaniu prac przy suficie. Do elementów mocowanych statycznie wybrać można kołki, które mają zaokrąglone oczka. Specjalnymi wersjami są te z łbem sześciokątnym czy nacięciem krzyżowym. Pierwsza opcja stosowana jest między innymi do specjalnych kluczy, druga jest wykorzystywana, choćby w uchwytach montażowych.