Ochrona ciała w trakcie pracy zawodowej to podstawa bezpieczeństwa. By była ona możliwa na najwyższym poziomie, konieczne jest używanie specjalistycznej odzieży dopasowanej do zagrożeń wynikających z charakteru i otoczenia wykonywania działań. Jakie standardy muszą spełniać buty bhp, by skutecznie chronić nogi pracowników?

W jakim celu nosi się obuwie bhp w pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy (bo tak prawidłowo rozwija się skrót bhp), to fundamentalny zbiór przepisów, mających za zadanie chronić zdrowie i życie pracowników, a także miejsce pracy przed zniszczeniem. Regulamin ten to priorytet, dlatego też tuż po podpisaniu umowy o pracę, kandydat musi się z nim szczegółowo zapoznać i złożyć podpis, by to potwierdzić. W zależności od środowiska pracy stosuje się odpowiednie wytyczne, a w nich zapis o zalecanym noszeniu obuwia.

Buty bhp — gdzie są konieczne?

Nie w każdej pracy konieczny jest zapis obowiązku noszenia obuwia ochronnego, jeżeli jej charakter nie niesie zagrożeń dla nóg i ryzyka poślizgnięcia się. Miejsca, gdzie buty bhp są wymagane to:

  • placówki medyczne,
  • hale produkcyjne,
  • ubojnie i masarnie,
  • gospodarstwa rolnicze,
  • firmy zatrudniające pracowników do prac spawalniczych, hutniczych, hydraulicznych, elektrycznych, budowlanych;

Takich miejsc z pewnością jest więcej, jednak te są najbardziej popularne i uzasadnione.

Jakie cechy powinny posiadać buty bhp?

Buty bhp powinny być przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiału, który w miarę możliwości zapewnia przewiew powietrza. Kolejną właściwością jest zapobieganie poślizgnięciu się, dlatego też spód butów bhp to antypoślizgowa podeszwa.

W zależności od rodzaju prac, obuwie ochronne powinno być nieprzemakalne, odporne na urazy mechaniczne. Dodatkowo dobrze jest, jeżeli stabilizuje staw skokowy i posiada wysoką cholewkę, chroniąca dodatkowo łydkę. Materiał, z którego wyprodukowane są buty bhp, powinien także być odporny na działanie żrących substancji, a także wysokich i niskich temperatur. Nie powinien być również łatwopalny i zawierać ostrych, mogących spowodować uraz elementów.

Zakupem butów bhp zajmuje się pracodawca, ale czasami zobowiązany jest do tego pracownik. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją różne klasy obuwia ochronnego. Odpowiednim miejsca do zakupu takich butów, to te, które posiadają odpowiednie certyfikaty, świadczące o poziomie ochronności obuwia. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel, analizując wypadek w miejscu pracy, może nie przydzielić należnej kwoty ubezpieczenia, argumentując to brakiem odpowiedniego obuwia w miejscu pracy.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Porady