jak dobrać odpowiednią wiertarko-wkretarke

Wiertarko-wkrętarka to urządzenie, które zawsze warto mieć w domu. Przydaje się w wielu różnych sytuacjach, nie tylko podczas remontu. Bezawaryjność sprzętu jest bardzo ważna, dlatego trzeba wybrać świadomie i rozsądnie. Sprawdź, czym się kierować!

Wiertarko-wkrętarka to niewielki sprzęt, który daje użytkownikowi bardzo szerokie możliwości. Takiego urządzenia można używać w nie tylko czasie remontu, lecz także przy różnych codziennych pracach. Należy jednak dobrać solidny sprzęt, który nie będzie sprawiał problemów i zbyt szybko nie ulegnie uszkodzeniu. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarko-wkrętarki? Czytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie parametry są najistotniejsze!

Wiertarko-wkrętarka – jaki akumulator?

Przed zakupem wiertarko-wkrętarki powinieneś dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego akumulatora. Jego pojemność wyrażana jest w jednostce Ah, czyli w amperogodzinach. W wiertarko-wkrętarkach stosowane są różne akumulatory:

  • litowo-jonowe – to bardzo często spotykany rodzaj akumulatora. Charakteryzuje się dużą pojemnością, niewielkimi rozmiarami oraz niską wagą. Dodatkową zaletą jest to, że taki akumulator może być ładowany w każdym momencie i nie trzeba czekać, aż się rozładuje;
  • niklowo-cynkowe – taki akumulator ma pojemność do 3 Ah. Jest lekki, co przekłada się na wygodną pracę z wiertarko-wkrętarką;
  • niklowo-kadmowe – obecnie bardzo rzadko stosowane. Mają pojemność do 2 Ah. Nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ to akumulatory dosyć masywne, które zawierają metale ciężkie;
  • niklowo-metalowo-wodorowe – pojemność do 3 Ah, są dosyć lekkie. Bateria nie musi być całkowicie rozładowana, by móc ją ponownie naładować.

Wiertarko-wkrętarki, które znajdują się w asortymencie sklepów najczęściej są wyposażone w najpopularniejszy z wymienionych rodzajów, czyli akumulator litowo-jonowy.

Jaka moc wiertarko-wkrętarki jest optymalna?

Kolejną cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest moc urządzenia. Parametr ten wpływa na wydajność i efektywność pracy urządzenia. Z jakimi wartościami możesz się spotkać? Oto one:

  • od 3,6 do 4,8 V – wkrętarki, które sprawdzą się przy prostych pracach w domu lub w ogrodzie;
  • od 6,5 do 10 V – sprawdzi się podczas wiercenia w twardszych materiałach. Bez problemu można taką wiertarko-wkrętarką wywiercić dziurę w materiałach twardszych od drewna;
  • od 11 do 14 V – taką wiertarko-wkrętarkę warto rozważyć, jeśli przechodzisz do bardziej zaawansowanych prac. Sprzęty o takiej mocy są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, których brakuje w słabszych urządzeniach;
  • powyżej 18 V – bardzo mocne wiertarko-wkrętarki, które są przystosowane do najcięższych zadań. Często elementem ich wyposażenia jest udar, który sprawdzi się podczas wiercenia w bardzo twardych materiałach.

Moc wiertarko-wkrętarki powinieneś dobrać do swoich potrzeb. Potrzebujesz urządzenia, którym będziesz wykonywał tylko małe prace remontowe? Zdecyduj się na sprzęt o mniejszej mocy, ponieważ nie ma potrzeby kupowania drogiego i mocnego urządzenia, którego możliwości nie będziesz w stanie wykorzystać.

Wiertarko-wkrętarka – liczba biegów

Podczas poszukiwania wiertarko-wkrętarki natrafisz na modele, które mają dodatkowe funkcje. Biegi, które do nich należą, mogą być bardzo przydatne. Niższe biegi są wolniejsze, ale mają wyższy moment obrotowy. Ten ostatni mierzony w niutonometrach. W praktyce jest to siła, z jaką pracuje sprzęt. Dzięki znajomości tego parametru dużo łatwiej będzie ci dobrać sposób pracy do materiału, w którym wiercisz. 

Jakie akcesoria dobrać?

Wiertarko-wkrętarki bardzo często sprzedawane są w zestawach. Zwykle w zestawie znajduje się dodatkowa bateria, która będzie wartościowym dodatkiem. Dzięki niej będziesz mógł ładować jedną baterię, a pracować na drugiej. Jeśli chodzi o inne akcesoria, warto zwrócić uwagę, czy do wiertarki dodawane jest etui w postaci walizki. Jeśli tak, wówczas dużo łatwiej będzie ci przenosić urządzenie. Przydatna może okazać się także lampka, która umożliwi pracę w ciemnych przestrzeniach.

Wybór wiertarko-wkrętarki wbrew pozorom nie jest taki trudny. Musisz jedynie wziąć pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione cechy i parametry sprzętu. W ten sposób będziesz w stanie dobrać urządzenie najbardziej odpowiednie do twoich potrzeb.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Porady

Lamele w łazience

Lamele w łazience stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie nowoczesny ...

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady