Co warto wiedzieć o domach szkieletowych?
W Polsce najczęściej decydujemy się na dom murowany, jednak przez ostatnie kilka lat wyraźnie możemy zauważyć, że projekty domów o szkieletowej konstrukcji zyskują na popularności.
Dom szkieletowy ma wiele zalet. Od strony zewnętrznej może wyglądać niezwykle naturalnie lub bardzo elegancko, a jego prawidłowe wykonanie nie powoduje straty ciepła. Dom szkieletowy nagrzewa się bardzo szybko, a czas realizacji projektu jest krótki. Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budowę domu szkieletowego? Sprawdź koniecznie!
Dom szkieletowy – czym jest?
Domami szkieletowymi nazywamy budynki posiadające drewniany szkielet, który jest podstawą ich konstrukcji. Taki szkielet wypełnia się izolacją termiczną oraz materiałami usztywniającymi. Najczęściej budują je mieszkańcy USA, Kanady czy Półwyspu Skandynawskiego, ale nie tylko!
Domy szkieletowe podzielić można na kilka rodzajów, pomiędzy którymi występują pewne różnice konstrukcyjne. Wyróżnić możemy więc dom:
- kanadyjski,
- skandynawski,
- niemiecki.
W tym artykule zajmiemy się szczególnie wznoszeniem konstrukcji „po skandynawsku”. Takie budynki cieszą się dużą popularnością szczególnie na terenach, które charakteryzują się znacznie bardziej surowymi zimami niż te, występujące w Polsce. Dlaczego więc nie miałyby się sprawdzić również u nas?
Zalety domów szkieletowych
Do podstawowych zalet wznoszenia konstrukcji szkieletowej należą:
- Krótszy czas budowy niż w przypadku domów murowanych – budowa domu szkieletowego jest szybka. Specjaliści potrafią uporać się z taką budową nawet w trzy miesiące (w przypadku domów parterowych). Bardziej ambitne projekty wymagają nieco więcej czasu i są możliwe do realizacji w sześć miesięcy.
- Niska szkodliwość stosowanych materiałów budowlanych – drewno, celuloza czy wełna szklana stosowane podczas budowy takich konstrukcji pozostawiają bardzo niski ślad węglowy.
- Energooszczędność – odpowiednio wykonany i zabezpieczony dom szkieletowy pozwoli osiągnąć nam wyższą efektywność cieplną budynku w zimie, ale także ochronę przed nadmiernym ciepłem w lecie (lepsza efektywność jednostek klimatyzacyjnych i rekuperacji)
Niemniej dom szkieletowy nie jest rozwiązaniem bez wad. Najczęściej zachodzi konieczność zgromadzenia wszystkich niezbędnych środków finansowych już na początku budowy.
Wszystkie elementy konstrukcji domu muszą być bardzo dokładnie wykonane. Nie może dojść do żadnych błędów wykonawczych podczas prac budowlanych. Technologia domu szkieletowego powinna być dokładnie przemyślana, dlatego też warto do wznoszenia takich obiektów zatrudnić specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem, którzy niejednokrotnie budowali tego typu budynki.
Budowa domu szkieletowego – na co zwrócić uwagę podczas wznoszenia budynku?
Odpowiednie wznoszenie i zabezpieczenie budynku to podstawa. Wykonując konstrukcję domu szkieletowego, warto opierać się na sprawdzonych i innowacyjnych rozwiązaniach. Firma Valhalla Construction oferuje swoim klientom rozwiązania na wzór tych, które obecne są w budownictwie skandynawskim. Na co zwrócić uwagę podczas wznoszenia takiego domu?
Prawidłowe zakotwienie każdej ściany w domu szkieletowym – kotwy mechaniczne pozwalają na solidne połączenie budynku z płytą fundamentową. Konstrukcje drewniane wymagają użycia kilkudziesięciu kotew. Dzięki temu całość jest niezwykle trwała i stabilna.
Trzy ruszty od wewnętrznej strony ściany – ruszty mają za zadanie zwiększyć grubość izolacji oraz zniwelować ewentualne mostki termiczne. Jeden z nich jest rusztem izolacyjnym, służącym do zachowania ciągłości paroizolacji. To bardzo ważne w kontekście szczelności powietrznej budynku.
Bӓrlina – to belka obwodowa/nadprożowa, która pozwala usztywnić budynek w poprzecznym kierunku. Dodatkowo umożliwia montaż wiązarów bez ich współosiowego usytuowania względem słupków w konstrukcji ścian. Takie rozwiązanie redukuje także mostki termiczne i ma znaczenie dla izolacyjności termicznej ścian. W miejscach, w których występują okna, bӓrlina wykonywana jest w zależności od szerokości otworów jako element złożony potrójnie albo podwójnie.
Odpowiedni system szczelności powietrznej – warto stosować najlepsze produkty paroizolacyjne, wiatroizolacje i taśmy do ich łączenia. Dzięki nim uzyskamy doskonałe wyniki testów szczelności powietrznej domu.
Wiązary dachowe – najlepiej stosować kratownicowe więźby dachowe. Pozwalają one osiągnąć duże rozpiętości konstrukcji bez podpierania. Są stabilne geometrycznie, stanowią konstrukcję stropu w budynkach parterowych i zapewniają na szybki montaż.
Poszycie konstrukcyjne ścian – warto zdecydować się na najlepszej jakości paroprzepuszczalne płyty gipsowo-włóknowe, o podwyższonej odporności na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (nie zastępujmy ich płytami kartonowo-gipsowymi, ponieważ te są nieco mniej odporne). Płyty gipsowo-włóknowe wraz z wentylowaną fasadą pozwalają na skuteczne odprowadzanie wilgoci z przegrody. To też jedna z barier, zabezpieczające ściany zewnętrzne i cały budynek przed wilgocią.
Pełne deskowanie dachu – pełne deskowanie lub pokrycie dachu stabilizuje i usztywnia budynek, a dodatkowo stanowi ochronę przed gryzoniami, które mogłyby zniszczyć poszczególne elementy, w tym warstwy izolacji termicznej.
Elewacja wentylowana – elewacja wentylowana ma zdolność do odprowadzania wilgoci, dzięki czemu skutecznie eliminuje rozwój grzybów i pleśni. Szczelina wentylacyjna jest jednym z najlepszych sposobów, które stosuje się w domach drewnianych.
Nie warto używać popularnych w Polsce poszyć z płyt drewnopochodnych o dużym oporze dyfuzyjnym, na które montowany jest styropian lub wełna fasadowa. Stosując takie rozwiązania, każda, nawet drobna awaria będzie niosła za sobą poważne konsekwencje.
Płyta fundamentowa – płyta fundamentowa ma wiele zalet, m.in. ochrania podwaliny budynku przed zawilgoceniem i zapewnia stabilną temperaturę wewnątrz. Dzięki płycie fundamentowej mamy możliwość posadowienia domu niemal na każdym gruncie. Pozwala ona również eliminować mostki termiczne i nie wymaga późniejszego robienia wylewek.
Płyta grzewcza fundamentowa jest niebanalnym rozwiązaniem w każdym drewnianym budynku.
Dzięki proponowanym rozwiązaniom, odpowiedniemu przekrojowi ściany i świetnej, nowatorskiej technologii, inwestorzy mogą cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania i bezproblemową eksploatacją budynku. Odpowiedni sposób wznoszenia domów szkieletowych to długoletnia lokata kapitału, bez znacznej utraty wartości.
Więcej informacji o innowacyjnych rozwiązaniach firmy Valhalla Construction znajdziesz na: https://www.valhalla.com.pl/.
Skandynawskie standardy w szkieletowej konstrukcji drewnianej
Pamiętajmy, że podczas budowy warto zadbać o przegrodę otwartą dyfuzyjnie i szczelinę wentylacyjną, która gwarantuje odprowadzanie wilgoci. Należy zwrócić uwagę także na przestrzeń instalacyjną. Powinna ona umożliwić wykonanie szczelnej paroizolacji.
Budownictwo skandynawskie to również integralne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, co wiąże się z większą wygoda użytkowania i niższym zużyciem energii. Wykonując konstrukcje w tej technologii, wykorzystuje się tylko drewno certyfikowane o klasie wytrzymałości C24, które wcześniej było suszone komorowo i strugane czterostronnie.
Etapy budowy domu szkieletowego
Jak zbudować dom szkieletowy? Budowa domów szkieletowych powinna być powierzona fachowcom, którzy mają duże doświadczenie na placu budowy i niezbędną wiedzę. Technologia szkieletowa nie stawia ograniczeń, ale wymaga dużego doświadczenia od ekipy budowlanej. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze błędy popełnione podczas budowy domu szkieletowego mogą być trudne do poprawienia, a w przyszłości skutkować będą wieloma niedogodnościami.
Jak wygląda budowa domu szkieletowego krok po kroku?
Na początku należy uzyskać zgodę na budowę oraz wybrać wymarzony projekt domu. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie fundamentu. Budowa domu szkieletowego przebiega na kilku etapach. Podobnie jak w przypadku domu murowanego, możemy wyróżnić stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski.
Stan surowy otwarty to etap, na którym wykonana została już konstrukcja ścian zewnętrznych, stropu, a także ścian wewnętrznych nośnych wraz z otworami okiennymi i otworami drzwiowymi. Gotowe elementy wznoszone są przy pomocy dźwigu.
Dom szkieletowy jest już obity płytami konstrukcyjnymi poszyciowymi, a połać dachowa została wykończona. W budynkach z poddaszem użytkowym wykonany jest montaż podłóg poddasza, przygotowana wiatroizolacja ścian zewnętrznych, a cały budynek zabezpieczono przed działaniem warunków atmosferycznych.
Natomiast w stan surowy zamknięty wchodzi pokrycie zewnętrzne membraną paroprzepuszczalną, a ściany zewnętrzne są już zaopatrzone w wełnę skalną (od wewnątrz).
Na budynku położona jest folia paroizolacyjna oraz wykonany montaż stolarki drzwiowej i okiennej, a także montaż rynien.
W celu zachowania prawidłowej kolejności pracy, na tym etapie nie powinno się robić elewacji. Zanim wykonamy elewację, należy przygotować instalacje w budynku. Pozwala to zachować odpowiednią kolejność prac umożliwiającą szczelne wykonanie przejść elementów instalacyjnych przez wiatroizolację.
Dom zbudowany w technologii szkieletowej w stanie deweloperskim powinien obejmować prace wykończeniowe takie jak: montaż instalacji wewnętrznych oraz wykonanie elewacji. W zakres robót elewacyjnych zazwyczaj wchodzi też np. wykonanie obróbek blacharskich czy wykończenie kominów. Ekipa budowlana zajmująca się tego typu pracami musi mieć duże doświadczenie i wiedzę.
Instalacja elektryczna – tak jak każda inna – powinna być wykonana w profesjonalny sposób. Firma Valhalla Construction wykonuje instalacje elektryczne na wzór standardów norweskich. Co oznacza, że stosowane są jedynie puszki instalacyjne, które pozwalają na trwałe połączenie z peszlem. Firma dba także o szczególną ochronę miejsc, które są najbardziej narażone na przegrzanie. Dzięki bezpośredniemu mocowaniu puszek do konstrukcji domu wyrwanie nie jest możliwe.
Co więcej, na tym etapie prac połacie dachowe oraz strop należy zaizolować celulozą. Wewnątrz budynku gotowa powinna być zabudowa wraz ze spoinami, a powierzchnie najczęściej są już wstępnie przygotowane do prac malarskich. Stan deweloperski obejmuje też montaż izolacji akustycznej w ścianach zewnętrznych i stropie.
Dom szkieletowy – cena
Od czego zależy cena budowy domu szkieletowego? Koszt uzależniony jest m.in. od jakości użytych materiałów i nakładu pracy, jaką trzeba włożyć w budowę. Cena zależy także od sposobu wykończenia oraz wielkości domu.
Domy drewniane parterowe, będą kosztować mniej niż duży szkieletowy dom z poddaszem użytkowym bądź piętrem. Więcej zapłacimy też wówczas, gdy będziemy dodatkowo budować taras, ganek czy balkon. Na koszt takiego domu wpływa też jego wykończenie czy instalacja.
Pamiętajmy jednak, że tego typu budynek – postawiony przez wykwalifikowanych fachowców – posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat.