Ogrzewanie nadmuchowe jako alternatywa dla tradycyjnych instalacji C.O.
Co to jest ogrzewanie nadmuchowe?
Szukasz instalacji grzewczych, które są komfortowe z punktu widzenia użytkownika? Nie masz ochoty na piec węglowy, a pompy ciepła cię nie przekonują? Zwróć uwagę na ogrzewanie nadmuchowe. Instalacja cieszy się popularnością w Stanach Zjednoczonych, ponieważ jest skuteczna i niemal bezobsługowa. Trudno też wskazać jej największe wady, dlatego coraz więcej firm zajmuje się wykonywaniem takich instalacji.
Jak działa ogrzewanie domu powietrzem?
Ogrzewanie nadmuchowe to jedno z ciekawszych rozwiązań, pozwalających na sprawne ogrzewanie pomieszczeń. Do podniesienia temperatury wykorzystywane jest ciepłe powietrze. Podgrzewane jest w piecach, a następnie wtłaczane do wnętrza mieszkania. Brak tu grzejników i innych akcesoriów, dlatego to rozwiązanie jest zaliczane do typów ogrzewania bezpośredniego. Z braku pośrednich akcesoriów wynikają także inne korzyści, o których więcej przeczytasz w dalszej części tekstu.
Jaki piec nadmuchowy – opinie
Najważniejszym elementem całej sieci jest jednostka grzewcza. Piec nadmuchowy do domu jest odpowiedzialny za ogrzewanie powietrza. Wpuszcza je za pomocą rur instalacyjnych do mieszkania. Moc pieca trzeba dostosować do wielkości domu. Wielu ekspertów zaleca stosowanie ogrzewania nadmuchowego w obiektach o powierzchni ponad 100 metrów. Okazuje się to najbardziej skuteczne i opłacalne.
Jaki piec do ogrzewania ciepłym powietrzem?
Jako jednostka centralna zalecany jest piec, który można łatwo zintegrować ze sterowaniem, a głównym parametrem jest oczywiście szybkie podgrzanie powietrza. Nie pasuje tu zatem piec węglowy ani inny na paliwa stałe. Najczęściej wykorzystuje się kotły gazowe, które uznawane są za bardzo wygodne. Ponadto, przy ogrzewaniu nadmuchowym można wykorzystać różne piece elektryczne.
Jakie kanały do ogrzewania powietrzem?
Drugim istotnym elementem przy ogrzewaniu nadmuchowym są kanały powietrzne. Podłącza się je do pieca, a za ich pomocą ciepłe powietrze dociera do części mieszkalnej. Najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej, izolowanej wełną mineralną. Przewody wykonane z tego materiału mają niewielką średnicę, zajmują mało miejsca, ale mogą powodować głośniejszą pracę instalacji. Dlatego możesz wybrać płyty z włókna szklanego wzmocnione siatką i utwardzane żywicą.
Sterowanie ogrzewaniem powietrznym
Wszyscy są zgodni, że to jedna z najwygodniejszych metod, by ogrzewać mieszkanie. Ogrzewanie powietrzne regulowane jest za pomocą wygodnych paneli, podobnych do ogrzewania podłogowego. Niezależnie od typu urządzenia możesz zadać temperaturę i czas ogrzewania lub wyłączyć system na okres urlopu. Ponadto, urządzenia można zintegrować z aplikacjami mobilnymi, co pozwoli ci włączyć ogrzewanie przed powrotem do domu.
Dlaczego warto montować ogrzewanie powietrzem?
Łatwość regulacji i sterowanie to nie jedyna zaleta ogrzewania nadmuchowego. Nietypowa zasada działania sprawia, że można wymienić kilka ciekawych cech. Należą do nich:
- mniejsze straty ciepła – w tym systemie energia cieplna przekazywana jest bezpośrednio do powietrza. Brak elementów pośrednich w postaci grzejników sprawia, że straty ciepła są minimalne. Najczęściej przewody prowadzone są wewnątrz ścian lub stropów, gdzie zostają dokładnie zaizolowane. To także ogranicza straty ciepła;
- szybka reakcja na zmiany – podłączenie ogrzewania nawiewowego do pieców gazowych lub elektrycznych umożliwia szybkie nagrzewanie pomieszczeń. W pomieszczeniu odczuwalny jest ciepły nawiew natychmiast po zmianie ustawień. Po wyłączeniu ogrzewania nadmuchowego efekt również jest natychmiastowy;
- możliwość połączenia z klimatyzacją – sieć przewodów można zintegrować z klimatyzacją i nie zaszkodzi im zimne powietrze. Dzięki temu instalacja będzie wykorzystywana zarówno w zimie, jak i latem;
- brak problemów w zimie – ogrzewanie nadmuchowe stosowane w budynkach nieużywanych nie sprawia problemów w okresie zimowym. Jeśli zaprzestaniesz użytkowania budynku, nie musisz spuszczać wody z sieci w obawie przed tym, że zamarznie;
- brak widocznych akcesoriów grzewczych – z punktu widzenia aranżacji wnętrz ogrzewanie nadmuchowe jest instalacją niemal idealną. Nie ma tu widocznych przewodów ani grzejników. Jedynym widocznym elementem sieci są niewielkie kratki wentylacyjne. Dzięki temu mieszkanie ogrzewane powietrzem będzie łatwiejsze do urządzenia.
Ogrzewanie ciepłym powietrzem – wady
Jak każdy system grzewczy, także ogrzewanie domu powietrzem ma pewne wady. Użytkownicy wskazują, że cała instalacja emituje sporo hałasu. Jest głośna szczególnie przy zastosowaniu rur stalowych. Jeśli lubisz ciszę podczas snu, ciągła praca wentylatorów może ją zakłócić. Jako wadę ogrzewania ciepłym powietrzem wskazuje się też konieczność stosowania nieco droższych w eksploatacji pieców.
Unoszenie kurzu przez wentylatory
Ogrzewanie nadmuchowe nie jest zalecane w domu, gdzie mieszkają osoby uczulone lub z chorymi drogami oddechowymi. Wydmuchiwane powietrze może powodować unoszenie się kurzu i innych mikrocząsteczek. To z kolei może prowadzić do zaognienia objawów alergicznych szczególnie u najmłodszych domowników.
Ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe?
Przedstawione powyżej zalety mogą zachęcić cię do montażu ogrzewania nadmuchowego. Jeśli chcesz zainstalować je w nowym budynku, uwzględnij to w projekcie. Wówczas koszt materiałów i pieca będzie porównywalny z tradycyjnym ogrzewaniem wodnym. Koszt takiej instalacji będzie wynosił od 10 do 25 tysięcy złotych.
Jeśli jednak chcesz zmienić dotychczasowe instalacje i zamontować ogrzewanie nadmuchowe w starych budynkach, lepiej dobrze się zastanów. Będzie to wymagało bardzo dużo wolnej przestrzeni i podniesie koszty. Decyzja należy do ciebie!