regulacja drzwi balkonowych

Plastikowe okna i drzwi balkonowe mają tę przewagę nad starymi drewnianymi, że są szczelniejsze. Można je także podnosić i opuszczać. W tym poradniku znajdziesz odpowiedź, jak wygląda regulacja drzwi balkonowych i czy potrzebujesz do niej pomocy fachowca.

Jak można najprościej opisać regulację drzwi balkonowych? Wykonuje się ją tak samo, jak ustawia okna. Jednak osobie, która nie wie, jak to zrobić, podpowiedź tego typu wiele nie pomoże. Prezentujemy więc krok po kroku, na czym polega regulacja okna balkonowego i drzwi. Wskazówki znajdą zastosowanie dla większości modeli stolarki okiennej balkonowej.

Jak wyregulować drzwi balkonowe, czyli kilka słów o powodach

Kiedy powinna nastąpić pierwsza regulacja docisku drzwi balkonowych? Specjaliści zalecają wykonać ją w pierwszym roku od montażu. Właśnie wtedy można napotkać najwięcej problemów z drzwiami i oknami balkonowymi. Jest to czas największych zmian, które wynikają z tego, że stolarka okienna i drzwiowa opada.

Regulacja drzwi balkonowych – ustawienie zimą a latem

Kolejna ważna kwestia to przestawianie docisku na okres letni i zimowy. Regulacja drzwi balkonowych przed zimą sprawi, że skrzydło będzie zamykać się z zachowaniem większego docisku do futryny. Dzięki temu pozostanie ono szczelniejsze. Czasem wystarczy po prostu zmienić ustawienie na „zimowe” i problem ustępuje.

Odwrotnie jest latem, gdy nie ma takiej potrzeby zachowywania szczelności. Powinieneś wtedy nieco bardziej poluzować drzwi i okna. Pamiętaj, że takie ustawienie ściska uszczelki i je deformuje. Dlatego po zimie dobrze jest przestawić okna i drzwi w „tryb letni”.

Docisk drzwi balkonowych – kiedy jeszcze jest konieczny?

Na koniec powód oczywisty – wyraźne trudności w eksploatowaniu drzwi. Jeśli zauważasz, że otwierają się wyjątkowo ciężko, musisz je dodatkowo dociskać podczas zamykania lub są bardzo nieszczelne, po prostu weź do ręki narzędzia i przeprowadź regulację.

Jak regulować drzwi balkonowe krok po kroku?

Podstawowym zagadnieniem, które teraz poruszymy, jest to, jak podnieść drzwi balkonowe. Jak wiesz, mogą one opadać, a najczęściej dzieje się to niedługo po montażu. W zasadzie do przeprowadzenia regulacji wysokości potrzebny ci będzie klucz imbusowy „4” oraz ewentualnie płaski śrubokręt do zdejmowania zaślepek.

Jak zacząć regulację drzwi balkonowych uchylnych?

Jeżeli masz drzwi z opcją uchylania, to powinieneś na początku ustawić je właśnie w tym wariancie. Śruba, która znajdziesz na dole skrzydła pod zaślepką, pozwoli ci wyregulować wysokość drzwi. Wystarczy ją wkręcić, by podnieść drzwi lub okno. Nie przesadzaj jednak z liczbą obrotów, bo zamykanie i otwieranie może być trudniejsze. Regulację drzwi balkonowych uchylnych powinieneś przeprowadzać, jednocześnie kontrolując, w jaki sposób się zamykają.

Jak przesunąć i ustabilizować drzwi?

To jednak nie wszystko. Regulacja drzwi balkonowych plastikowych oznacza jeszcze przesunięcie ich w stronę klamki lub w drugą stronę, a musisz także ustabilizować drzwi po przekątnej. Aby przesunąć drzwi balkonowe w lewo lub w prawo względem futryny, musisz otworzyć je całkowicie i znaleźć dolną śrubę. Jej przekręcanie zmieni położenie względem bocznych krawędzi futryny. Ostatnia kwestia to ustawienie pochylenia okna, czyli stabilizacja po przekątnej. Jak ją wykonać? Posłuż się górnymi zawiasami i dostosuj pochylenie w tej płaszczyźnie do optymalnego zamykania i otwierania.

Regulacja docisku drzwi balkonowych – jak się za to zabrać?

Skoro drzwi balkonowe masz już wyregulowane w różnych płaszczyznach, a ich wysokość jest odpowiednia, pora zmienić siłę docisku. Regulacja okien balkonowych i drzwi odbywa się przy pomocy śrub mimośrodowych. Mają one na sobie specjalne nacięcia i pozwalają dopasować dystans względem uszczelki na drzwiach.

Dostosuj siłę docisku do pory roku

Gdy zaczniesz nimi kręcić, przesuwając bliżej uszczelki, sprawisz, że będą zamykały się nieco trudniej. Dzięki temu zwiększy się siła docisku, a drzwi i okna staną się szczelniejsze. Takie ustawienie najlepsze jest zimą, gdy trzeba dodatkowo zabezpieczyć się przed chłodem z zewnątrz. Regulacja drzwi balkonowych przed latem oznacza natomiast odsunięcie śrub dalej od uszczelek. Pamiętaj, że jest ich kilka w osi drzwi, więc trzeba je ustawić w jednej linii.

Czy docisk drzwi balkonowych i ich ustawienie to wszystko, co trzeba zrobić?

Co powinieneś robić, drzwi i okna balkonowe mogły służyć przez długi czas? Najważniejsze kwestie to:

  • regulacja wysokości, pochylenia i docisku;
  • regularne czyszczenie;
  • odpowiednia konserwacja.

Pamiętaj, że sama regulacja drzwi balkonowych to nie wszystko. Musisz zadbać o ich regularne czyszczenie i konserwację. Regulacja wysokości, pochylenia i docisku wpisuje się w procedurę konserwacji, jednak nie są to jedyne czynności. Nawet najlepiej wyregulowane okna i drzwi nie zapewnią właściwego komfortu, jeśli uszczelki będą spękane lub poszarpane.

Jak czyścić drzwi i okna balkonowe?

Jak upewnić się, że nadają się do wymiany? Przede wszystkim trzeba je umyć. W oknach i drzwiach występują różne kolory uszczelek (od czarnych po białe). Na tych pierwszych trudniej rozpoznać zabrudzenia, dlatego najlepsza będzie jasna szmatka. Dokładnie wyczyść nią zagłębienia i postaraj się dotrzeć do wnętrza uszczelek. Rób to na tyle delikatnie, by ich nie rozerwać. Jeśli już są uszkodzone, trzeba je wymienić.

Pamiętaj o smarowaniu ruchomych części!

Aby kolejna regulacja drzwi balkonowych przebiegła sprawnie posmaruj wszystkie ruchome elementy. Możesz posłużyć się smarem do okuć okiennych w tubie lub sprayu. Ten drugi sposób może okazać się nieco wygodniejszy. Będziesz mógł bowiem dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Drzwi balkonowe – regulacja a gwarancja producenta

Przy zakupie stolarki okiennej może pojawić się pytanie, czy regulacja jest wliczona w zakup elementów. Musisz się o tym upewnić. Najlepiej, jeśli sprawdzisz warunki gwarancji i umowy. Zazwyczaj jest tak, że regulacja wysokości i innych parametrów okna nie jest oferowana przez firmę montującą. Wlicza się zwykle do typowych czynności eksploatacyjnych, które powinien wykonywać nabywca.

Widzisz już, jak ważna jest cykliczna regulacja drzwi balkonowych i okien. Nieprawidłowe wyregulowanie oznacza, że w przypadku usterki producent nie uzna szkody i nie usunie jej w ramach gwarancji. Wykonaj regulację, gdy jesteś pewny, że dasz radę zrobić to właściwie lub powierz zadanie osobie, która zna się na tym. Wybór należy do ciebie.

Arkadiusz Mędrzak
Dyplomowany budowlaniec zafascynowany nowoczesnymi systemami smart home. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Wykończenie