Choć styl skandynawski wywodzi się z północnych regionów, to wcale nie cechuje się chłodem, brakiem światła i innymi czynnikami, które kojarzą się z tą szerokością geograficzną. Wręcz przeciwnie charakteryzuje się jasnością i przytulnym klimatem, stawia też na wygodę i funkcjonalność. Dlatego właśnie podbił serca wielu osób. Podczas urządzania swojego domu w tym klimacie warto zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę, ale także materiały, z których wykonane są drzwi pokojowe, podłogi czy meble. O czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiadamy.

Mieszkanie w stylu skandynawskim — kolorystyka

Aranżując mieszkanie w stylu skandynawskim, powinniśmy wybierać przede wszystkim jasne i neutralne kolory. W takich wnętrzach nierzadko króluje biel — w wersji śnieżnobiałej lub nieco zabrudzonej. Można ją przełamać odcieniami szarości, chłodnego beżu, ale i pastelowym różem, zielenią czy błękitem. Jasne kolory są niezbędnym elementem stylu skandynawskiego i mają zrekompensować niedobór naturalnego światła, który doskwiera mieszkańcom tych regionów. Nie oznacza to jednak, że decydując się na urządzenie mieszkania w takim klimacie powinniśmy doprowadzić to tego, że będzie ono zbyt sterylne, wręcz przypominające szpitalne wnętrza. Żywe i mocne odcienie, w tym czerń, warto jednak wykorzystać głównie w dodatkach.

Mieszkanie w stylu skandynawskim — drzwi pokojowe i podłogi

Biel to kolor, który króluje na ścianach mieszkań w stylu skandynawskim, lecz podłogi czy drzwi pokojowe w takich wnętrzach zazwyczaj wykonane są z drewna – nieodłącznego elementu tego klimatu. Drewniana podłoga może pozostać w swoim naturalnym odcieniu, warto jednak zabezpieczyć ją bezbarwnym matowym lub błyszczącym olejem. Niektórzy właściciele decydują się na bielenie desek lub pomalowanie ich na biało.

Wybierając drzwi pokojowe do takiego domu, warto dopasować je do odcienia podłogi, a także mebli. Najbezpieczniej sięgnąć po produkty w jasnych, chłodnych odcieniach drewna, czyli dębu, sosny czy orzecha. Jeżeli jednak nie dysponujemy wystarczającym budżetem, aby móc wyposażyć swoje mieszkanie w drzwi z naturalnego drewna, możemy postawić na modele z płyty MDF z okleiną imitującą ten surowiec. Do skandynawskiego klimatu najlepiej pasują pełne skrzydła, które nadają wnętrzom przytulnego charakteru. Jeżeli jednak chcemy doświetlić przedpokój, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w aranżacji swojego domu również modele z przeszkleniami.

Mieszkanie w stylu skandynawskim — meble

Podczas aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które muszą w nim panować – jest to minimalizm, jasne i neutralne kolory, a także dobre oświetlenie. Warto więc kierować się właśnie tymi aspektami wybierając poszczególne elementy mieszkania, jednocześnie pamiętając, że najistotniejsza jest nasza wygoda. Z tego powodu, kupując kanapy i fotele najlepiej postawić na te o prostych, opływowych kształtach, z miękkimi siedziskami z naturalnych materiałów. Z kolei stoły, szafki, szafy i stoliki powinny mieć proste formy i być wykonane z drewna. Mogą być ewentualnie bielone lub przecierane. W przypadku mebli kuchennych warto stawiać na gładkie fronty i szafki w wersji bezuchwytowej.

Mieszkanie w stylu skandynawskim — dodatki

Dopełnieniem całości aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim są dodatki. Tutaj najistotniejsze jest oświetlenie. Warto postawić na lampy emitujące ciepłą barwę światła. W każdym z pomieszczeń powinno znaleźć się jedno główne źródło, a także kilka pobocznych. Należy szczególną uwagę zwrócić na ten aspekt w kuchni, aby przestrzeń robocza była dobrze oświetlona. Mimo prostoty stylu skandynawskiego możemy postawić tutaj na designerskie lampy, na przykład industrialne klosze. W takich wnętrzach nie może zabraknąć również poduszek w jasnych, neutralnych kolorach, wykonanych z naturalnych tkanin Do dekoracji mieszkania w stylu skandynawskim warto wykorzystać surowce takie jak wiklina, len, juta, bawełna czy rattan.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

Zobacz także

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady