ból zęba a zwolnienie lekarskie

Ból zęba a zwolnienie lekarskie – nie każdy lekarz i nie zawsze może wystawić L4, gdy boli nas ząb. Muszą zaistnieć ku temu konkretne przesłanki np. ból spowodowany poważnym zabiegiem stomatologicznym lub nawet komplikacjami po nim.

Ból zęba a zwolnienie lekarskie – nad tym czy przysługuje nam L4, gdy boli ząb zastanawiamy się dopiero, gdy dopadnie nas silny ból zęba. Ten może skutecznie wyłączyć nas z życia społecznego i zawodowego. Zdarzają się sytuacje, że wręcz uniemożliwia nam funkcjonowanie. Trudno w takiej sytuacji wyobrazić sobie pójście do pracy czy na spotkane towarzyskie. Co robić, gdy znajdziemy się w takiej patowej sytuacji? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dentysta może wystawić nam zwolnienie lekarskie. Warto to wiedzieć, by móc z takiego rozwiązania skorzystać.

Ból zęba a zwolnienie lekarskie – czy nam przysługuje?

To na jak długo będziemy mogli przebywać w domu z powodu bólu zęba jest sprawą bardzo indywidualną. Z pewnością lekarz stomatolog oceni nasz stan, przedstawi propozycje leczenia czy też inne formy pomocy i oszacuje, ile dni powinniśmy zostać w naszych czterech ścianach. Może się okazać, że lekarz wystawi l4 tylko na kilka dni i zaprosi nas na ponowną konsultację, by znowu ocenić nasz stan zdrowia. Jeśli stwierdzi, że zwolnienie jest nadal konieczne, przedłuży je.  Zawsze warto porozmawiać ze stomatologiem, wyjaśnić jak silny ból nam doskwiera i dlaczego utrudnia nam wykonywanie podstawowych czynności. W przypadku problemów z zębami może się zdarzyć, że będziemy mieć problem z jedzeniem czy ze spaniem w nocy. O wszystkich dysfunkcjach, które nas dopadły należy powiedzieć lekarzowi. Takie informację są istotne w ocenie stanu zdrowia danego pacjenta i jego funkcjonowania.

Zwolnienie – tak, ale tylko w poważnych sytuacjach

Pacjenci, którzy wybierają się na piaskowanie, wybielanie czy jeszcze inne mniej inwazyjne zabiegi, powinni liczyć się z tym, że L4 zwyczajnie nie dostaną. Lekarze wystawiają je na ogół w dużo poważniejszych sytuacjach. Chodzi o zabiegi inwazyjne takie jak chociażby usuwanie zębów, co może doprowadzić do powikłań w postaci krwotoku. Zdarza się, że i bez powikłań sam ból po wyrwaniu jest tak silny, że zostanie w domu staje się koniecznością. Jeśli zatem zastanawiacie się nad kwestią czy na ból zęba przysługuje zwolnienie lekarskie, pamiętajcie, że tak, ale nie w każdej sytuacji. Jeśli ból zęba utrudnia Ci pracę głosem, również przysługuje Ci prawo do skorzystania z L4. Dotyczy to nauczycieli, spikerów, radiowców – wszystkich, którzy

Czy każdy stomatolog może wystawić zwolnienie, gdy dopadnie nas ból zęba?

Może to zrobić każdy lekarz stomatolog, który posiada stosowne upoważnienie z ZUS-u do wystawienia L4. Jeśli jest to dla nas kluczowa kwestia, zawsze sprawdzajmy czy lekarz, do którego się wybieramy ma takie uprawnienia. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli okaże się, że dentysta nie może wystawić zwolnienia, a są ku temu poważne przesłanki, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. To oczywiście może być nieco kłopotliwe, zwłaszcza, gdy okaże się, że kłopoty stomatologiczne dopadły nas wieczorem lub w nocy. Wtedy dopiero rano czeka nas kolejna wizyta, tym razem w naszym POZ-cie, co ze względu na nasz stan zdrowia może być zwyczajnie uciążliwe. Zgodnie z powiedzeniem „przezorny zawsze ubezpieczony”, zanim wybierzemy lekarza, sprawdźmy czy może on wystawiać zwolnienia. Tylko to da gwarancie szybkiego otrzymania L4 z rąk dentysty. Jak się okazuje kwestię typu: ból zęba a zwolnienie lekarskie czasem rozważamy dopiero, gdy dopadnie nas problem z zębem. Lepiej sprawdzić to wcześniej i znaleźć lekarza, który ma stosowne uprawnienia.

Podsumowując, ból zęba wywołany koniecznością jego leczenia czy zabiegiem inwazyjnym, może być tak silny, że nie poradzimy sobie przy pomocy doraźnych tabletek przeciwbólowych. Konieczna jest interwencja lekarza, która też nie zadziała jak czarodziejska różdżka i nie sprawi, że ból od razu zniknie. Bywa i tak, że jest on następstwem zabiegu dentystycznego i może potrwać nawet kilka dni aż odpuści. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze stomatologiem, który może wystawiać zwolnienia L4. Wtedy pozyskanie takiego zaświadczenia jest banalnie proste. Przysłowiowe schody zaczynają się, gdy nasz lekarz widzi taką konieczność, ale formalnie nie może wystawić zwolnienia, bo nie ma stosownych uprawnień.

Piotr Zieliński
Absolwent Inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako specjalista w dziale doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii. Pasjonat upcyclingu, w wolnym czasie majsterkuje i stara się tchnąć nowe życie w stare przedmioty.

You may also like

Porady

Jak uszczelnić okna?

Wysoka szczelność stolarki okiennej to kluczowy aspekt, który wpływa na komfort, efektywność energetyczną ...

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Porady